تصاویر ارسالی زائران بنارویی از منزل امام خمینی (ره) در نجف اشرف

photo_2017-11-09_00-19-08

چاپ

امام خمینی پس از نطق مهم و حماسه ساز در عصر عاشورای ۱۳۴۲ شمسی در مدرسه فیضیه قم علیه محمدرضا پهلوی، در مخالفت با قرآن و احکام اسلام و نتایج زیانبار سلطنت پهلوی و نیز افشای روابط پنهان شاه و اسرائیل، دستگیر و زندانی می شوند.

رژیم شاه به خیال سرکوب نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی و از سویی سرسپردگی هرچه بیشتر به استعمار و استثمار آمریکا، در سال ۱۳۴۳ شمسی اقدام به تصویب لایحه کاپیتولاسیون می نماید.

امام خمینی (ره) برای حفظ عزت ملت ایران و استقلال کشور مجددا اقدام به افشاگری و بیداری مردم می نماید. در سحرگاه ۱۳ آبان ماه ۱۳۴۳ حضرت امام به ترکیه تبعید شد و سپس پس از ۱۱ ماه تبعید در ترکیه بر اثر فشار مردم و علما در ۱۳ مهر ماه ۱۳۴۴ به همراه فرزند ارشد ایشان حضرت آیت الله حاج آقا مصطفی به کشور عراق تبعید و در شهر نجف اشرف سکونت نمودند.

این منزل فرسوده و قدیمی محل سکونت خانوادگی امام بوده و امام ۱۳ سال در این منزل سکونت داشتند تا اینکه در ۱۳ مهرماه ۱۳۵۷ رژیم بعث عراق امام را مجبور به مهاجرت نمود و امام پس از مهاجرت از نجف و ممانعت دولت کویت از ورود به آن کشور به فرانسه هجرت کردندو پس از ۴ ماه در تاریخ ۱۲ بهمن ماه ۱۳۵۷ پیروزمندانه به ایران بازگشتند و جمهوری اسلامی ایران را بنیان نهادند.

این منزل که پس از سقوط صدام به طور کلی تخریب شده بود، در سال ۱۳۸۷ توسط موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (ره) که در تهران مستقر است از وراثت مالک عراقی خریداری و با استفاده از عکسها و فیلمهای به جا مانده بازسازی شده و در سال ۱۳۹۱ هجری شمسی مورد بهره برداری و بازدید علاقه مندان قرار گرفت تا خاطره روزهای پر مشقت امام در تبعید و استقامت معمار بزرگ انقلاب اسلامی در اذهان زنده بماند و برای تاریخ عبرتی باشد.