• حادثه تیراندازی و تاخیر نیم ساعته اورژانس و نیروی انتظامی در رسیدن به محل حادثه!!    :   درگیری در نیمه شب، تاخیر عوامل اورژانسی‼️ ♦️به گزارش مردمی دقایقی پیش حدود ساعت ۰۱:۱۵ بامداد شب جمعه دو نفر از اهالی بنارویه با هم درگیر می شوند و در این ...
 • اطلاعیه تشکیل هیئت فوتبال جدید    :   داوطلبین تشکیل هیئت فوتبال جدید از هم اکنون اقدام کنید. به اطلاع کلیه ورزشکاران و ورزش دوستان می رساند به منظور سامان دادن و همفکری و حمایت از فوتبال شهر کسانی ...
 • جلسه تیم پیشکسوتان فوتبال جهت تعیین مسئول و کادر تیمی    :   این جلسه پس از پایان تمرین فردا شب با حضور کلیه اعضا و بزرگان تیم در دفتر تربیت بدنی برگزار خواهد شد. در این جلسه مقرر است که در خصوص تعیین ...
 • نتیجه مسابقه تیم نونهالان و نوجوانان مدرسه فوتبال در بازی با تیم شهید چمران لار    :   بازی بین تیم های نونهالان مدرسه فوتبال بنارویه و نونهالان شهید چمران لار با نتیجه مساوی 4 -4 به پایان رسید. اما بازی تیم های نوجوانان مدرسه فوتبال بنارویه و نوجوانان ...
 • افتتاح آشپز خانه مجهز مسجد جامع بنارویه    :   ساعتی پیش پس از اقامه نماز عشا با حضور کلیه نمازگزاران، آشپزخانه مجهز امام حسن مجتبی (ع) متعلق به مسجد جامع که به همت خیرین ساخته شده افتتاح شد. این آشپزخانه ...
 • بازدید شهردار و شورا از برخی نقاط بحرانی شهر و تاکید بر رسیدگی به آنها    :   پیرو درخواست تعدادی از شهروندان که مشکلات مختلف حوزه شهری داشتند و طی چند روز گذشته نیز در بنارسیتی بازگو و مطرح شد: امروز شهردار مهندس صداقت در پایان وقت اداری ...
 • حقیقت عجیب مسجد قبه الصخره

  مسجد الاقصی را باید یکی از مقدس ترین اماکن اسلامی برای مسلمانان جهان توصیف کرد. این مسجد اولین قبله مسلمانان جایی که در دوران پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) ایشان به سوی این مسجد به اذن خداوند نماز بپا می داشتند و همچنین سومین حرم شریف پس از مسجد الحرام و مسجد النبی در مکه و مدینه است . مسجد الاقصی به گواه تاریخ نویسان دومین مسجد ساخته شده بر روی زمین پس از بیت الله الحرام محسوب می شود. نقل است که ” حضرت آدم (علیه السلام) آنرا ساخته وزیر بنای آنرا چهل سال پس از ساختن بیت الله الحرام بنا به دستور خداوند نهاده است.
  بنابراین صرف نظر از اعتقادات دینی ما مسلمانان ، قدمت ساخت این مسجد به بیش از یکهزار سال نیز سبب توجه جهانی به این مسجد خواهد بود.
  در قرآن مجید آمده است ” سبحان الذی اسرى بعبده لیلاً من المسجد الحرام الى المسجد الاقصى الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا إنه هو السمیع البصیر”.
  توصیف مسجد الاقصی:
  مسجد الاقصی شامل منطقه ای است مستطیل شکل در جنوب شرقی شهر قدس که دور تا دور آنرا دیوار در برگرفته واین دیوارها هم در داخل دیوارهای بخش قدیمی شهر قدس قرار گرفته اند.
  مساحت مسجد حدود ۱۴۴ دونم (هر دونم هزارمتر مربع) است وشامل مسجد الاقصی ، قبه الصخره به همراه آثار دیگری که تعداد آنها به ۲۰۰ اثر می رسد .مسجد الاقصی بر فراز فلاتی کوچک به نام فلات موریا ساخته شده است که “صخره” مشرفه بالاترین نقطه آن است ودقیقا در مرکز محوطه مسجد قرار گرفته است.
  ابعاد مسجد از جنوب ۲۸۱ متر ، از شمال ۳۱۰ متر ، از شر ۴۶۲ متر واز غرب ۴۹۱ متر است .
  این مساحت یک ششم مساحت بخش قدیمی شهر قدس را تشکیل می دهد .
  این ابعاد از زمان ساخته شدن این مکان بعنوان مسجدی برای نمازگزاردن تغییر نکرده است وبر خلاف مسجد الحرام ومسجد نبوی در مکه مکرمه ومدینه منوره این محدوده در طول تاریخ خود شاهد توسعه مساحت نبوده است.
  مسجد الاقصی چهارده دروازه دارد که پنج یا چهار دروازه از آنها بعداز فتح این شهر توسط صلاح الدین بسته شدند این دروازه ها عبارتند از باب الرحمه از شرق ، باب المنفرد ، المزدوج والثلاثی در جنوب از دروازه های بسته شده بودند.
  اکنون ده دروازه همچنان باز می باشد که عبارتند از : باب المغاربه (النبی) ، باب السلسله (باب داوود) ، باب المتوضا (باب المطهره)، باب القطانین ، باب الحدید ، باب الناظر و باب الغوانمه (باب الخلیل) که همگی در قسمت غربی ونیز باب العتم (باب شرف الانبیاء) ، باب حطه ، باب الاسباط هم در بخش شمالی واقع اند.
  مسجد الاقصی دارای چهار گلدسته است.

  قبه الصخره
  قبه الصخره (گنبد صخره) ساختمان هشت ضلعی است که گنبدی طلایی بر آن قرار گرفته است ، موقعیت آن به نسبت مسجد الاقصی به مانند قلب در بدن انسان است ودقیقا در سمت چپ مرکز آن قرار گرفته است ، این گنبد به مثابه گنبد تمامی این محوطه محسوب شده ویکی ازقدیمی ترین وعظیم ترین آثار اسلامی شاخص است.
  علت نامگذاری آن به این اسم وجود صخره ای در داخل آن است که از روی آن پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) به آسمان عروج کردند ودر واقع بلند ترین بقعه مسجد الاقصی هم محسوب می شود.
  قبه الصخره اکنون مصلای زنان در مسجد الاقصی است ، این صخره آنگونه که گفته می شود دیگر بین زمین وهوا معلق نیست بلکه غار کوچکی در زیر آن قرار دارد.

  مقصود از صخره در اینجا، سنگی است که برای سه ادیان آسمانی: اسلام، مسیحیت و یهودیت مورد احترام است. در اثر آمده است که در شب معراج محمد پسر عبدالله پیغمبر اسلام از روی این صخره سوار بر براق و به معراج رفت. در سفرنامه ناصرخسرو ادعا شده‌است که به هنگام ورود پیامبر به مسجد، آن صخره پیش پایش از زمین بلند شد و پس از عروج‌اش، آن سنگ دیگر روی زمین برنگشت.

   

  آتش‌سوزی مسجدالاقصی

  ۲۱ آگوست ۱۹۶۹ رژیم صهیونیستی اعلام کرد یـک فـرد دیـوانـه بـنام دنـیس مایـکل روهان ” Michael Dennis Rohan” مسجدالاقصی را به آتش کشید. گرچه اسرائیلی ها اعلام داشتند که این فرد استرالیایی یک مسیحی دیوانه بود اما برخی منابع معتبر نیز بر این عقیده هستند که وی یک یهودی توریست بود و از لحاظ سلامت عقلی نیز هیچ مشکلی نـداشت. همچنین آثار حـریق دلالت بر آن دارد که اشخاص دیگری روهان را در آتش زدن این مسجد از خـارج آن و از یکی از پنجره‌های مشرف به درب ‌المغاربه (که اسراییلیها آن را منهدم کردند) هدایت و کمک کرده اند .

    بخش به آتـش کشیـده شده مسجدالاقصی ۱۵۰۰ متـر مربع از ۴۴۰۰ متر مربـع مساحت کلی مسجد را در بر می‌گرفت.منبـر صلاح ‌الدین ایوبی، مسجدعمر، محراب ذکریا، مقام الاربعین، سه رواق ممتد از جنوب به شمال با ستونها و ایوانها و تزئینات سقفی بر سطح مسجد طی این آتش سوزی فرو ریخت.دو ستون اصلی که گنبد روی آن استوار بود و اجزایی از گنبد داخلی که مزین بود محراب و دیوارهای جنوبی، پوشش مرمری و ۴۸ پنجره گچی، شیشه‌های رنگی و فرشها، سوره اسراء که با کاشیهای معرق و تذهیب شده، نوشته شده بود و از بالای محراب به سوی شرق امتداد داشت و بسیاری از تزئینات و آیات قرآنی نیز طی این آتش‌سوزی از بین رفتند. 

  متاسفانه بسیاری از ما در مسائل دقیق نمی شویم! تصویر اول مسجد قبه الصخره است و تصویر دوم مسجدالاقصی. جالب است نه! مسلمانیم، مدعی هستیم، همه ساله در راهپیمایی روز قدس شرکت می کنیم، هر روز اخبار فلسطین را در رسانه ها می بینیم، اما تا به حال فکر نکرده ایم که در دام صهیونیستها گرفتار شده ایم! آن هم با تحریف تصویری مسجدالاقصی!
  یکی از شگردهایی که صهیونیست ها به کمک رسانه های بزرگ تحت نفوذشان به کار گرفته اند و متاسفانه موثر نیز بوده است، جا انداختن تصویر مسجد قبه الصخره به جای مسجدالاقصی است؛ اکنون نه تنها مردم کشورهای دور دست و غیرمسلمان، بلکه حتی بسیاری از ما مسلمانان نیز تصویر مسجد قبه الصخره را با قدس اشتباه می گیریم و در مقالات ژورنالیستی و حتی کتاب ها هم این اشتباه تکرار می شود. در علوم ارتباطات این یک اصل است که اگر گزاره نادرستی یکی دوبار بیان شود، مخاطب آن را نمی پذیرد، ولی همین گزاره نادرست اگر طی مدت مدیدی تکرار گردد، بسیاری از مخاطبان می پندارند که این گزاره درست است.
  مسجدالاقصی مکانی است که پیامبر اکرم حضرت محمد(ص)از آنجا به معراج رفته است و قبله نخست ما مسلمانان نیز بوده است. این مکان به همراه فلسطین و شهر بیت المقدس در زمان عمر خلیفه دوم، توسط مسلمانان فتح و مرمت شد و سپس طی سال ها بعد به دست مسیحی ها افتاده جنگ های طولانی و پی درپی« اصلاح الدین ایوبی» با صلیبی ها نیز به خاطر آزادسازی مسجدالاقصی صورت گرفت که سرانجامش، فتح قدس به دست مسلمانان و انتقال منبر معروف از یمن به داخل این مسجد بود. در قرن بیستم هم آتش سوزی عمدی که توسط صهیونیست ها صورت گرفت در همین مسجدالاقصی رخ داد، نه قبه الصخره. علت وقوع «انتفاضه الاقصی» فلسطینیان درسال ۲۰۰۰ میلادی نیز ورود «آریل شارون» نخست وزیر قبلی رژیم صهیونیستی، به داخل حرم مسجدالاقصی بود.
  ولی، متأسفانه این مسجدالاقصی، نه همان مسجد الاقصایی است که تصویر آن در ذهن بسیاری از ما مسلمانان وجود دارد.این مسجد چند ضلعی آبی رنگ با گنبدطلایی، مسجد قبه الصخره است، ولی مسجدالاقصی که در نزدیکی قبه الصخره قرار دارد، بزرگتر از آن است و رواق ها و حجره های متعددی در اطراف خود دارد و گنبد آن تیره رنگ است.
  در میان صحن مستطیل شکل حرم قدسی، مسجد قبه‌الصخره که گند آن طلای رنگ است قرار گرفته و در گوشه جنوبی این صحن موقعیت و ساختمان اصلی مسجدالاقصی، قبله اول مسلمانان قرار دارد. مسجدالاقصی آنجاست و پیامبر عظیم‌الشأن اسلامی ابتدا به سوی این محل نماز می‌گذاردند.

  با توجه به مطالب گفته شده این سؤال پیش می آید که چطور می شود جای دو مسجد را به این سادگی در ذهن صاحبانش عوض کرد. آن هم مسجدی که در کتاب آسمانی مسلمانان نامش به صراحت برده شده و حتی در مورد قداست آن نیز سخن گفته شده است. سؤالی دیگر:
  از این دروغ بزرگ چه کسی سود می برد؟
  پاسخ این سؤال کاملاً واضح است. رژیم غاصب صهیونیستی اگر تا چند وقت دیگر مسجدالاقصی واقعی را از بین برده و هیکل سلیمان را روی آن بنا کند، با اعتراضات کمی مواجه می شود زیرا مسجدالاقصی که ذهن مسلمانان و مردم دنیاست را تخریب نکرده و مسجد کنار آن را تخریب نموده است. شاهد این مسئله نیز شروع تخریب دیوار غربی مسجدالاقصی می باشد.حتی گفته می شود در بعضی از شهرهای دنیا مانند شهرهای آمریکا، عکسی از مسجد قبه به صورت پوستر چاپ شده و زیر آن نام مسجدالاقصی نوشته شده و با قیمت نازل و حتی رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد.
  حال که متوجه غفلت خود از این واقعیت مهم شده ایم بد نیست تا تصاویری از مسجدالاقصی را با هم مرور کنیم.
  با آرزوی روزی که در مسجدالاقصی نماز شکر آزادی فلسطین را بخوانیم!

  مسجد قبه الصخره

  تخته سنگ بزرگ واقع در مسجد مسجد قبه الصخره

  مسجد الاقصی

  آتش‌سوزی مسجد الاقصی

  مطالب مرتبط :

  یوسف تقوی مراقب آثار تاریخی و میراث فرهنگی از برخی آثار تاریخی بنارویه بازدید کرد

  بازدید یوسف تقوی مراقب و نماینده آثار تاریخی و میراث فرهنگی بخش بنارویه و جویم از کاروانسرای وسط شهر واقع در نزدیکی مسجد جامع و همچنین حوض باستانی تنگ هور که متاسفانه طی چند مدت گذشته این حوض باستانی به طور کامل ویران شد. این بازدید به دلیل شرایط اضطراری و بحرانی فعلی و تخریب های بی رویه و رو به گسترش آثار و بناهای تاریخی بنارویه، از طرف نماینده میراث ... مطلب کامل

  آغاز ساخت فاز اول ساختمان مدیریت بحران شهرداری بنارویه

  لازم به ذکر است مکان این ساختمان بالاتر از انبار شرکت تعاونی تولید گلستان قرار دارد.     اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد. مطلب کامل

  زنده با خاطرات دیروز – شماره (۱۷)

  سایت بنارسیتی همانند سال های پیش به منظور زنده کردن یاد و خاطرات  ورزش گذشته و به دنبال آن تقویت و حمایت وضعیت فعلی فوتبال شهر ، همچنین ایجاد انگیزه مضاعف در جوانان و نوجوانان با استفاده از مجموعه ای تصاویر قدیمی مربوط به کلیه تیم های فوتبال در چند دهه گذشته، با رجوع به آرشیو و همچنین عکس های ارسالی بعضی از پیشکسوتان عزیز در هر نوبت عکسی مربوط ... مطلب کامل

  مداحی مرحوم حاج غلامحسین جعفری – سال ۱۳۸۰

  دسته سینه زنی حسینیه امام خمینی (ره) لینک دانلود (25 MB) منتظر کلیپ های بعدی ویژه نامه محرم در خاطرات باشید.   مطلب کامل

  پژوهشگران و محققان باستان شناس در جستجوی چهار طاقی های بنارویه

  ♦️امروز عصر دو محقق و پژوهشگر باستان شناس که به منظور تحقیق و بررسی کلیه چهار طاقی های استان فارس عازم ایران شده بودند از چهار طاقی بنارویه نیز دیدن کرده و با همراهی و راهنمایی گروه تاریخ بنارسیتی مطالب و اطلاعاتی را نکته برداری کردند. ♦️این دو باستان شناس که نفر اول خانم و اهل تهران و دکترای باستان شناسی از دانشگاه آلمان داشت و نفر دوم آقا و از ... مطلب کامل

  چرا بخش بنارویه نماینده فعال میراث فرهنگی ندارد؟

  با وجود حدود ۳۰ اثر تاریخی در خور ثبت با قدمت حداقل ۱۵۰۰ ساله در بخش بنارویه ولی با تاسف باید گفته شود که در حال حاضر فقط 10 اثر ثبت شده ملی داریم. 🔰 در صورتی که بخش جویم حدود ۲۰ اثر ثبتی با قدمت حداکثر ۵۰۰ ساله دارد. 🔻 علت تعدد آثار ثبتی در بخش مجاور وجود نماینده فعال در آن بخش است. 🔻 از طرفی هنوز بخش بنارویه در میراث ... مطلب کامل

  زنده با خاطرات دیروز – شماره (۱۶)

  سایت بنارسیتی همانند سال های پیش به منظور زنده کردن یاد و خاطرات  ورزش گذشته و به دنبال آن تقویت و حمایت وضعیت فعلی فوتبال شهر ، همچنین ایجاد انگیزه مضاعف در جوانان و نوجوانان با استفاده از مجموعه ای تصاویر قدیمی مربوط به کلیه تیم های فوتبال در چند دهه گذشته، با رجوع به آرشیو و همچنین عکس های ارسالی بعضی از پیشکسوتان عزیز در هر نوبت عکسی مربوط ... مطلب کامل

  دفترچه آزمون استخدامی وزارت نفت به صورت رسمی منتشر شد

  شركت های تابعه وزارت نفت به منظور تامين نيروی انسانی متعهد و شايسته از محل مجوز استخدامی شماره 1169251 مورخ 24/2/96 سازمان اداری و استخدامی كشور از بين بانوان و آقايان فارغ‌التحصيل برتر مقاطع تحصيلی كارشناسی و كارشناسی ارشد و همچنين فارغ التحصيلان دارای تجارب حرفه ای (حداقل چهار سال سابقه كاری متوالی و مرتبط در مشاغل مورد نظر) از طريق برگزاری آزمون كتبی، مصاحبه،طب صنعتی و گزينش استخدام می ... مطلب کامل

  اخذ مجوز معدن جدید سنگ شکن و سهمیه قیر رایگان توسط شهردار و شورا

  💢 تلاش بی وقفه مهندس صداقت در اخذ مجوز معدن جدید سنگ شکن و سهمیه قیر رایگان بالاخره به ثمر نشست ✅ اخذ دو مجوز آینده ساز با همکاری و تلاش مهندس صداقت شهردار بنارویه و شورای محترم شهر ♦️برای اولین بار در تاریخ و سابقه کارکرد سنگ شکن و شهرداری مجوز برداشت معدن با مساحت بالغ بر 3 هکتار اخذ گردید. ♦️حدود 20 سال دستگاه سنگ شکن شهرداری با این مشکل دست ... مطلب کامل

  حوض تاریخی تنگ هور در کمال ناباوری خراب شد و به تاریخ پیوست!!

  ✳️ در ادامه تخریب های هر روزه و همیشگی آثار و بناهای تاریخی بنارویه این بار نیز بنایی کهن با قدمتی بیش از 2000 سال بازمانده عصر ساسانیان به طور کامل تخریب و با خاک یکسان و از صفحه آثار تاریخی محو شد. 🔰 این بنای زیبا و ارزشمند باستانی ساخته شده از سنگ و ساروج دست چین شده(حوض آب کشاورزی) که در تنگ هور در زمین کشاورزی یکی از اهالی ... مطلب کامل

  ۷ نظر برای  حقیقت عجیب مسجد قبه الصخره

  • 1
   سامي نوشته شده در ۱۰ اسفند, ۱۳۹۲, ساعت ۹:۲۰

   بهتر است به جای متهم کردن این و آن به پشت صد تومانی یک نگاهی بیندازید این موضوع که دیگر به صهیونیستها ربطی ندارد تصویر قبه الصخره به جای مسجد الاقصی پشت صد تومانی خودمان قرار گرفته است

  • 2
   ايراني نوشته شده در ۳ تیر, ۱۳۹۴, ساعت ۱۸:۴۱

   مسجد القصی در سال ۱۵ هجری بدست عمر ساخته شد و از طرفی قبا اولین مسجد ساخته مسلمانان است. چگونه زمانی که مسجا القصی هنوز ساخته نشده بود در سوره اسرا از ان یاد شده؟

  • 3
   یه دوست نوشته شده در ۱۹ تیر, ۱۳۹۴, ساعت ۱:۱۵

   سامی جان اون عکسی که پشت اسکناس صد تومانی هست عکس مسجد قبه الصخره هستش.زیرش هیچی ننوشته. اگه میبینید پشت اسکناس چاپ شده دلیلش بر این هستش که بخاطر معجزه پیغمبر ما حضرت محمد هستش. چون بعد از معراج اون سنگ بزرگ از زمین فاصله داره و در هوا معلق میباشد. دلیل بر این است. دلیل این نیست که ما این مسجد را به جای مسجد الاقص معرفی میکنیم.هر دو مسجد برای ما ارزشمند میباشد. هر کدام از یک جهت دیگه.

  • 4
   وحید نوشته شده در ۲۶ تیر, ۱۳۹۴, ساعت ۱۹:۰۸

   حق با سامی است . پشت صد تومنی اول نوشته بودن مسجدالاقصی بعد پاکش کردنو فقط عکسش بود

  • 5
   امیر نوشته شده در ۱۲ آبان, ۱۳۹۴, ساعت ۲۳:۴۱

   متاسفانه بسیاری از مطالب متن فوق دارای اشکال است از جمله اینکه در زمان معراج حضرت محمد در مدینه بودند و در طول عمر خود حتی یکبار هم به اورشلیم نرفته بودند و همچنین در آن زمان نه از مسجدالقصی و نه از قبه الصخره خبری نبوده است.

  • 6
   دانیال نوشته شده در ۷ دی, ۱۳۹۴, ساعت ۲۳:۲۳

   چه فرقی داره به کل این مجموعه بیت المقدس میگن مثل بیت الله الحرام ، تو بیت المقدس مسجدالاقصی قبله اول مسلمین بوده و تو بیت الله الحرام کعبه
   قبله دوم و فعلی مسلمین ، تو بیت المقدس مکان مقدسی به نام صخره معراج هست و تو بیت الله الحرام صفا و مروه و چشمه زمزم و حجرالاسود و حجر اسماعیل ( بخاطر این مسجدالاقصی قبله اول مسلمسن بود که اون زمان کعبه محل نگهداری بت ها بود هنوز مکه فتح نشده بود ، بعد فتح مکه پیامبر تو مسجد ذو قبلتین نماز میخوندن که خداوند وحی کرد که همون سر نماز برگرد سمت کعبه از الآن به سمت کعبه نماز بخون البته یه روایت هم هست که میگه یهودیا میگفتن مسلمانان از خودشون مکان مقدس ندارن قبله تغییر کرد )

  • 7
   دانیال نوشته شده در ۷ دی, ۱۳۹۴, ساعت ۲۳:۳۷

   در مورد مسجد الاقصی : خیلی خیلی طولانیه یه روایت هست که بر میگرده به حضرت آدم

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

 • کاری ازکانون امام علی النقی علیه السلام بنارویه