• همایش تجلیل از مداحان و پیرغلامان حسینی بخش بنارویه    :   امام جمعه محترم حاج آقا روانبخش که سخنران این مراسم بودند در خصوص قیام و حادثه کربلا و پیام های عبرت آموز آن به به نکاتی مهمی اشاره نمودند و ...
 • نسیم محرم در شهر بنارویه    :   هر ساله چند روز قبل از ماه محرم در شهر بنارویه یک حال و هوای دیگری بر فضای کلی شهر حکم فرما می شود. هیئت های مذهبی و کانون های ...
 • اطلاعیه | آغاز به کار مجدد فعالیت سایت بنارسیتی    :   ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه ایام سوگواری مولا اباعبدالله الحسین علیه السلام، روزهای یادآوری پیروزی خون بر شمشیر، ایام بیداری و ایستادگی در برابر ستم است. سایت ...
 • مراسم شهادت حضرت زهرا (فاطمیه دوم ) در شهر بنارویه    :   امروز صبح مورخه سه شنبه 4 فروردین ماه 1394 مراسم سوگواری و عزاداری به مناسبت سالروز شهادت بی بی فاطمه زهرا (س) در شهر بنارویه برگزار شد ....
 • کشف و توقیف اموال مسروقه در روستای شرفویه    :   امروز صبح ساعت 9 مورخه 2 فروردین ماه 1394 فرمانده پاسگاه انتظامی بخش بنارویه در پی بازدید از منزل سه نفر سارق در روستای شرفویه در 12 کیلومتری ...
 • اقامه آخرین نماز جمعه سال ۱۳۹۳ در شهر بنارویه    :   یکی از بزرگترین گردهمایی و تجمعات مذهبی که هر هفته در روز جمعه همزمان با سراسر کشور در میعادگاهی با حضور گسترده زنان و مردان مومن و ولایتمدار شهر بنارویه ...
 • حقیقت عجیب مسجد قبه الصخره

  مسجد الاقصی را باید یکی از مقدس ترین اماکن اسلامی برای مسلمانان جهان توصیف کرد. این مسجد اولین قبله مسلمانان جایی که در دوران پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) ایشان به سوی این مسجد به اذن خداوند نماز بپا می داشتند و همچنین سومین حرم شریف پس از مسجد الحرام و مسجد النبی در مکه و مدینه است . مسجد الاقصی به گواه تاریخ نویسان دومین مسجد ساخته شده بر روی زمین پس از بیت الله الحرام محسوب می شود. نقل است که ” حضرت آدم (علیه السلام) آنرا ساخته وزیر بنای آنرا چهل سال پس از ساختن بیت الله الحرام بنا به دستور خداوند نهاده است.
  بنابراین صرف نظر از اعتقادات دینی ما مسلمانان ، قدمت ساخت این مسجد به بیش از یکهزار سال نیز سبب توجه جهانی به این مسجد خواهد بود.
  در قرآن مجید آمده است ” سبحان الذی اسرى بعبده لیلاً من المسجد الحرام الى المسجد الاقصى الذی بارکنا حوله لنریه من آیاتنا إنه هو السمیع البصیر”.
  توصیف مسجد الاقصی:
  مسجد الاقصی شامل منطقه ای است مستطیل شکل در جنوب شرقی شهر قدس که دور تا دور آنرا دیوار در برگرفته واین دیوارها هم در داخل دیوارهای بخش قدیمی شهر قدس قرار گرفته اند.
  مساحت مسجد حدود ۱۴۴ دونم (هر دونم هزارمتر مربع) است وشامل مسجد الاقصی ، قبه الصخره به همراه آثار دیگری که تعداد آنها به ۲۰۰ اثر می رسد .مسجد الاقصی بر فراز فلاتی کوچک به نام فلات موریا ساخته شده است که “صخره” مشرفه بالاترین نقطه آن است ودقیقا در مرکز محوطه مسجد قرار گرفته است.
  ابعاد مسجد از جنوب ۲۸۱ متر ، از شمال ۳۱۰ متر ، از شر ۴۶۲ متر واز غرب ۴۹۱ متر است .
  این مساحت یک ششم مساحت بخش قدیمی شهر قدس را تشکیل می دهد .
  این ابعاد از زمان ساخته شدن این مکان بعنوان مسجدی برای نمازگزاردن تغییر نکرده است وبر خلاف مسجد الحرام ومسجد نبوی در مکه مکرمه ومدینه منوره این محدوده در طول تاریخ خود شاهد توسعه مساحت نبوده است.
  مسجد الاقصی چهارده دروازه دارد که پنج یا چهار دروازه از آنها بعداز فتح این شهر توسط صلاح الدین بسته شدند این دروازه ها عبارتند از باب الرحمه از شرق ، باب المنفرد ، المزدوج والثلاثی در جنوب از دروازه های بسته شده بودند.
  اکنون ده دروازه همچنان باز می باشد که عبارتند از : باب المغاربه (النبی) ، باب السلسله (باب داوود) ، باب المتوضا (باب المطهره)، باب القطانین ، باب الحدید ، باب الناظر و باب الغوانمه (باب الخلیل) که همگی در قسمت غربی ونیز باب العتم (باب شرف الانبیاء) ، باب حطه ، باب الاسباط هم در بخش شمالی واقع اند.
  مسجد الاقصی دارای چهار گلدسته است.

  قبه الصخره
  قبه الصخره (گنبد صخره) ساختمان هشت ضلعی است که گنبدی طلایی بر آن قرار گرفته است ، موقعیت آن به نسبت مسجد الاقصی به مانند قلب در بدن انسان است ودقیقا در سمت چپ مرکز آن قرار گرفته است ، این گنبد به مثابه گنبد تمامی این محوطه محسوب شده ویکی ازقدیمی ترین وعظیم ترین آثار اسلامی شاخص است.
  علت نامگذاری آن به این اسم وجود صخره ای در داخل آن است که از روی آن پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) به آسمان عروج کردند ودر واقع بلند ترین بقعه مسجد الاقصی هم محسوب می شود.
  قبه الصخره اکنون مصلای زنان در مسجد الاقصی است ، این صخره آنگونه که گفته می شود دیگر بین زمین وهوا معلق نیست بلکه غار کوچکی در زیر آن قرار دارد.

  مقصود از صخره در اینجا، سنگی است که برای سه ادیان آسمانی: اسلام، مسیحیت و یهودیت مورد احترام است. در اثر آمده است که در شب معراج محمد پسر عبدالله پیغمبر اسلام از روی این صخره سوار بر براق و به معراج رفت. در سفرنامه ناصرخسرو ادعا شده‌است که به هنگام ورود پیامبر به مسجد، آن صخره پیش پایش از زمین بلند شد و پس از عروج‌اش، آن سنگ دیگر روی زمین برنگشت.

   

  آتش‌سوزی مسجدالاقصی

  ۲۱ آگوست ۱۹۶۹ رژیم صهیونیستی اعلام کرد یـک فـرد دیـوانـه بـنام دنـیس مایـکل روهان ” Michael Dennis Rohan” مسجدالاقصی را به آتش کشید. گرچه اسرائیلی ها اعلام داشتند که این فرد استرالیایی یک مسیحی دیوانه بود اما برخی منابع معتبر نیز بر این عقیده هستند که وی یک یهودی توریست بود و از لحاظ سلامت عقلی نیز هیچ مشکلی نـداشت. همچنین آثار حـریق دلالت بر آن دارد که اشخاص دیگری روهان را در آتش زدن این مسجد از خـارج آن و از یکی از پنجره‌های مشرف به درب ‌المغاربه (که اسراییلیها آن را منهدم کردند) هدایت و کمک کرده اند .

    بخش به آتـش کشیـده شده مسجدالاقصی ۱۵۰۰ متـر مربع از ۴۴۰۰ متر مربـع مساحت کلی مسجد را در بر می‌گرفت.منبـر صلاح ‌الدین ایوبی، مسجدعمر، محراب ذکریا، مقام الاربعین، سه رواق ممتد از جنوب به شمال با ستونها و ایوانها و تزئینات سقفی بر سطح مسجد طی این آتش سوزی فرو ریخت.دو ستون اصلی که گنبد روی آن استوار بود و اجزایی از گنبد داخلی که مزین بود محراب و دیوارهای جنوبی، پوشش مرمری و ۴۸ پنجره گچی، شیشه‌های رنگی و فرشها، سوره اسراء که با کاشیهای معرق و تذهیب شده، نوشته شده بود و از بالای محراب به سوی شرق امتداد داشت و بسیاری از تزئینات و آیات قرآنی نیز طی این آتش‌سوزی از بین رفتند. 

  متاسفانه بسیاری از ما در مسائل دقیق نمی شویم! تصویر اول مسجد قبه الصخره است و تصویر دوم مسجدالاقصی. جالب است نه! مسلمانیم، مدعی هستیم، همه ساله در راهپیمایی روز قدس شرکت می کنیم، هر روز اخبار فلسطین را در رسانه ها می بینیم، اما تا به حال فکر نکرده ایم که در دام صهیونیستها گرفتار شده ایم! آن هم با تحریف تصویری مسجدالاقصی!
  یکی از شگردهایی که صهیونیست ها به کمک رسانه های بزرگ تحت نفوذشان به کار گرفته اند و متاسفانه موثر نیز بوده است، جا انداختن تصویر مسجد قبه الصخره به جای مسجدالاقصی است؛ اکنون نه تنها مردم کشورهای دور دست و غیرمسلمان، بلکه حتی بسیاری از ما مسلمانان نیز تصویر مسجد قبه الصخره را با قدس اشتباه می گیریم و در مقالات ژورنالیستی و حتی کتاب ها هم این اشتباه تکرار می شود. در علوم ارتباطات این یک اصل است که اگر گزاره نادرستی یکی دوبار بیان شود، مخاطب آن را نمی پذیرد، ولی همین گزاره نادرست اگر طی مدت مدیدی تکرار گردد، بسیاری از مخاطبان می پندارند که این گزاره درست است.
  مسجدالاقصی مکانی است که پیامبر اکرم حضرت محمد(ص)از آنجا به معراج رفته است و قبله نخست ما مسلمانان نیز بوده است. این مکان به همراه فلسطین و شهر بیت المقدس در زمان عمر خلیفه دوم، توسط مسلمانان فتح و مرمت شد و سپس طی سال ها بعد به دست مسیحی ها افتاده جنگ های طولانی و پی درپی« اصلاح الدین ایوبی» با صلیبی ها نیز به خاطر آزادسازی مسجدالاقصی صورت گرفت که سرانجامش، فتح قدس به دست مسلمانان و انتقال منبر معروف از یمن به داخل این مسجد بود. در قرن بیستم هم آتش سوزی عمدی که توسط صهیونیست ها صورت گرفت در همین مسجدالاقصی رخ داد، نه قبه الصخره. علت وقوع «انتفاضه الاقصی» فلسطینیان درسال ۲۰۰۰ میلادی نیز ورود «آریل شارون» نخست وزیر قبلی رژیم صهیونیستی، به داخل حرم مسجدالاقصی بود.
  ولی، متأسفانه این مسجدالاقصی، نه همان مسجد الاقصایی است که تصویر آن در ذهن بسیاری از ما مسلمانان وجود دارد.این مسجد چند ضلعی آبی رنگ با گنبدطلایی، مسجد قبه الصخره است، ولی مسجدالاقصی که در نزدیکی قبه الصخره قرار دارد، بزرگتر از آن است و رواق ها و حجره های متعددی در اطراف خود دارد و گنبد آن تیره رنگ است.
  در میان صحن مستطیل شکل حرم قدسی، مسجد قبه‌الصخره که گند آن طلای رنگ است قرار گرفته و در گوشه جنوبی این صحن موقعیت و ساختمان اصلی مسجدالاقصی، قبله اول مسلمانان قرار دارد. مسجدالاقصی آنجاست و پیامبر عظیم‌الشأن اسلامی ابتدا به سوی این محل نماز می‌گذاردند.

  با توجه به مطالب گفته شده این سؤال پیش می آید که چطور می شود جای دو مسجد را به این سادگی در ذهن صاحبانش عوض کرد. آن هم مسجدی که در کتاب آسمانی مسلمانان نامش به صراحت برده شده و حتی در مورد قداست آن نیز سخن گفته شده است. سؤالی دیگر:
  از این دروغ بزرگ چه کسی سود می برد؟
  پاسخ این سؤال کاملاً واضح است. رژیم غاصب صهیونیستی اگر تا چند وقت دیگر مسجدالاقصی واقعی را از بین برده و هیکل سلیمان را روی آن بنا کند، با اعتراضات کمی مواجه می شود زیرا مسجدالاقصی که ذهن مسلمانان و مردم دنیاست را تخریب نکرده و مسجد کنار آن را تخریب نموده است. شاهد این مسئله نیز شروع تخریب دیوار غربی مسجدالاقصی می باشد.حتی گفته می شود در بعضی از شهرهای دنیا مانند شهرهای آمریکا، عکسی از مسجد قبه به صورت پوستر چاپ شده و زیر آن نام مسجدالاقصی نوشته شده و با قیمت نازل و حتی رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد.
  حال که متوجه غفلت خود از این واقعیت مهم شده ایم بد نیست تا تصاویری از مسجدالاقصی را با هم مرور کنیم.
  با آرزوی روزی که در مسجدالاقصی نماز شکر آزادی فلسطین را بخوانیم!

  مسجد قبه الصخره

  تخته سنگ بزرگ واقع در مسجد مسجد قبه الصخره

  مسجد الاقصی

  آتش‌سوزی مسجد الاقصی

  مطالب مرتبط :

  اقامه آخرین نماز جمعه سال ۱۳۹۳ در شهر بنارویه

  یکی از بزرگترین گردهمایی و تجمعات مذهبی که هر هفته در روز جمعه همزمان با سراسر کشور در میعادگاهی با حضور گسترده زنان و مردان مومن و ولایتمدار شهر بنارویه و برخی روستاهای حومه به منظور لبیک گفتن به ندای وحیانی « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِی لِلصَّلَاهِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ » و گوش سپردن ... مطلب کامل

  تقارن فاطمیه و نوروز ، تهدید یا فرصت

  سال 1393 آخرین روزهای عمرش را سپری می کند و به ایام تعطیلات نوروزی نزدیک می شویم، تعطیلاتی که همچون سال گذشته همزمان با ایام فاطمیه است، این اولین بار نیست که چنین تقارن هایی بوه جود می آید و قطعاً آخرین بار هم نخواهد بود. همانگونه که در روایتی بسیار زیبا از امام علی(ع) نقل شده: «هر وقت ما شاد هستیم، شیعیان ما ... مطلب کامل

  بارش باران بهاری در آستانه عید نوروز ۱۳۹۴

  دو روز بارندگی پیاپی در بنارویه تقریبا از اوایل صبح سه شنبه 26 اسفند ماه 1393 و به فاصله چهار روز مانده به عید نوروز 1394 بارش باران بهاری در شهر بنارویه آغاز و کم کم بر شدت بارش ها افزوده شد . به گزارش خبرنگار بنارسیتی خوشبختانه و به لطف خداوند از مورخه سه شنبه 26 اسفند ماه تا شامگاه پنج شنبه 28 ... مطلب کامل

  فعالیت های سازمان و موسسه مردم نهاد خیریه آبشار عاطفه های بنارویه

  موسسه مردم نهاد خیریه آبشار عاطفه های بنارویه با شماره ثبت 231 توسط گروهی از خواهران مذهبی فرهنگی در مورخه 22 بهمن 1393 افتتاح شد . این سازمان بطور مستقل و با حمایت مردم و بویژه خیرین بطور گسترده در سال 1383 در شهر مقدس مشهد پایه گذاری و بنیان نهاده شد . از جمله اهداف این موسسه کمک به بیماران صعب العلاج ، فقیر سادات و برگزاری ... مطلب کامل

  اقامه نماز جمعه در بنارویه – ۲۲ اسفند ۱۳۹۳

  یکی از بزرگترین گردهمایی و تجمعات مذهبی که هر هفته در روز جمعه همزمان با سراسر کشور در میعادگاهی با حضور گسترده زنان و مردان مومن و ولایتمدار شهر بنارویه و برخی روستاهای حومه به منظور لبیک گفتن به ندای وحیانی « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِی لِلصَّلَاهِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ » و گوش سپردن ... مطلب کامل

  معرفی تابلوهای هنری مهدی خسروی (۲)

  این آثار متشکل شده است ازآثار هنری مشبک کاری ، معرق کاری و سوخته کاری که در مدت چهار ماه اخیر توسط آقای مهدی خسروی دبیر موفق و با استعداد مدرسه نغمه بنارویه تهیه و طراحی و در معرض عموم قرار گرفته است . این آثار هنری از جمله هنرهای قدیمی و اصیل ایرانی می باشد که متاسفانه در سال های اخیر مورد بی توجهی و بی اهمیتی مسئولین قرار گرفته ... مطلب کامل

  مراسم اختتامیه و مسابقه فینال جام فوتبال یادواره مرحوم محمد غلامی

  عصر امروز مورخه سه شنبه 19 اسفندماه 1393 مسابقه فینال جام فوتبال یادواره مرحوم محمد غلامی بین دو تیم آرش بنارویه و خلیج فارس منصور آباد به میزبانی باشگاه فرهنگی ورزشی آرش بنارویه در زمین چمن مجموعه ورزشی شهدای بنارویه برگزار شد. به گزارش خبرنگار بنارسیتی بازی فینال با سوت داور پیشکسوت احمد عسکری و همکاری داوران هیبت الله کریمی نژاد ، عبدالحسین خلیتاش و ... آغاز شد. این بازی در ... مطلب کامل

  مراسم روز درختکاری در شهر بنارویه

  به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری 1000 اصله درخت با حضور امام جمعه محترم ، بخشدار ، مسئول جهاد کشاورزی و شورای شهر بنارویه و روستاهای بخش در پارک حاشیه ای بختیارویه از توابع بخش بنارویه بر زمین زده شد. روز درختکاری بهانه‌ای است تا با کاشت درخت این نماد زیبا و با شکوه طبیعت قدمی برای حفظ محیط زیست شهرمان  برداشته  و آنرا احیاء ... مطلب کامل

  مراسم جشن نیکوکاری در شهر بنارویه

  مصادف با ایام فاطمیه روز چهاردهم اسفند ماه 1393 در سطح مدارس بخش بنارویه همزمان با سراسر کشور مراسم جشن نیکوکاری برگزار شد . این مراسم در روز پانزدهم نیز در معابر عمومی و پایگاه های بسیج ، گلزار شهدا و همچنین در روز جمعه در مصلی نماز جمعه برگزار شد . به گفته محمد مرتضایی مسئول دفتر نیکوکاری شهر بنارویه مبالغ جمع آوری شده حدود ... مطلب کامل

  خیابانهای سطح شهر در آستانه عید نوروز ۱۳۹۴

  به همت و تلاش شورا و شهرداری بنارویه و در طی یکماه گذشته یکسری اقدامات اصلاحی و عمرانی در نقاط مختلف شهر بنارویه انجام گرفته است و در حال حاضر نیز همچنان این فعالیت ها در حال انجام و پیگیری می باشد که از جمله این اقدامات می توان به کاشی کاری پیاده روهای شهر ، لبه گذاری برخی نقاط خیابانهای شهر، تکمیل کاشت چمن در پارک صفا ... مطلب کامل

  ۷ نظر برای  حقیقت عجیب مسجد قبه الصخره

  • 1
   سامي نوشته شده در ۱۰ اسفند, ۱۳۹۲, ساعت ۹:۲۰

   بهتر است به جای متهم کردن این و آن به پشت صد تومانی یک نگاهی بیندازید این موضوع که دیگر به صهیونیستها ربطی ندارد تصویر قبه الصخره به جای مسجد الاقصی پشت صد تومانی خودمان قرار گرفته است

  • 2
   ايراني نوشته شده در ۳ تیر, ۱۳۹۴, ساعت ۱۸:۴۱

   مسجد القصی در سال ۱۵ هجری بدست عمر ساخته شد و از طرفی قبا اولین مسجد ساخته مسلمانان است. چگونه زمانی که مسجا القصی هنوز ساخته نشده بود در سوره اسرا از ان یاد شده؟

  • 3
   یه دوست نوشته شده در ۱۹ تیر, ۱۳۹۴, ساعت ۱:۱۵

   سامی جان اون عکسی که پشت اسکناس صد تومانی هست عکس مسجد قبه الصخره هستش.زیرش هیچی ننوشته. اگه میبینید پشت اسکناس چاپ شده دلیلش بر این هستش که بخاطر معجزه پیغمبر ما حضرت محمد هستش. چون بعد از معراج اون سنگ بزرگ از زمین فاصله داره و در هوا معلق میباشد. دلیل بر این است. دلیل این نیست که ما این مسجد را به جای مسجد الاقص معرفی میکنیم.هر دو مسجد برای ما ارزشمند میباشد. هر کدام از یک جهت دیگه.

  • 4
   وحید نوشته شده در ۲۶ تیر, ۱۳۹۴, ساعت ۱۹:۰۸

   حق با سامی است . پشت صد تومنی اول نوشته بودن مسجدالاقصی بعد پاکش کردنو فقط عکسش بود

  • 5
   امیر نوشته شده در ۱۲ آبان, ۱۳۹۴, ساعت ۲۳:۴۱

   متاسفانه بسیاری از مطالب متن فوق دارای اشکال است از جمله اینکه در زمان معراج حضرت محمد در مدینه بودند و در طول عمر خود حتی یکبار هم به اورشلیم نرفته بودند و همچنین در آن زمان نه از مسجدالقصی و نه از قبه الصخره خبری نبوده است.

  • 6
   دانیال نوشته شده در ۷ دی, ۱۳۹۴, ساعت ۲۳:۲۳

   چه فرقی داره به کل این مجموعه بیت المقدس میگن مثل بیت الله الحرام ، تو بیت المقدس مسجدالاقصی قبله اول مسلمین بوده و تو بیت الله الحرام کعبه
   قبله دوم و فعلی مسلمین ، تو بیت المقدس مکان مقدسی به نام صخره معراج هست و تو بیت الله الحرام صفا و مروه و چشمه زمزم و حجرالاسود و حجر اسماعیل ( بخاطر این مسجدالاقصی قبله اول مسلمسن بود که اون زمان کعبه محل نگهداری بت ها بود هنوز مکه فتح نشده بود ، بعد فتح مکه پیامبر تو مسجد ذو قبلتین نماز میخوندن که خداوند وحی کرد که همون سر نماز برگرد سمت کعبه از الآن به سمت کعبه نماز بخون البته یه روایت هم هست که میگه یهودیا میگفتن مسلمانان از خودشون مکان مقدس ندارن قبله تغییر کرد )

  • 7
   دانیال نوشته شده در ۷ دی, ۱۳۹۴, ساعت ۲۳:۳۷

   در مورد مسجد الاقصی : خیلی خیلی طولانیه یه روایت هست که بر میگرده به حضرت آدم

  نوشتن دیدگاه

  شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

 • کاری ازکانون امام علی النقی علیه السلام بنارویه