• سایت بنارسیتی تا اطلاع ثانوی بروز رسانی نخواهد شد …    :   همانگونه که در چند ماه گذشته همه شما مخاطبان و کاربران گرامی سایت بنارسیتی با برخی از مسائل و مشکلات مربوط به سایت مطلع و آشنا شدید ، ...
 • مراسم شهادت حضرت زهرا (فاطمیه دوم ) در شهر بنارویه    :   امروز صبح مورخه سه شنبه 4 فروردین ماه 1394 مراسم سوگواری و عزاداری به مناسبت سالروز شهادت بی بی فاطمه زهرا (س) در شهر بنارویه برگزار شد ....
 • کشف و توقیف اموال مسروقه در روستای شرفویه    :   امروز صبح ساعت 9 مورخه 2 فروردین ماه 1394 فرمانده پاسگاه انتظامی بخش بنارویه در پی بازدید از منزل سه نفر سارق در روستای شرفویه در 12 کیلومتری ...
 • اقامه آخرین نماز جمعه سال ۱۳۹۳ در شهر بنارویه    :   یکی از بزرگترین گردهمایی و تجمعات مذهبی که هر هفته در روز جمعه همزمان با سراسر کشور در میعادگاهی با حضور گسترده زنان و مردان مومن و ولایتمدار شهر بنارویه ...
 • بارش باران بهاری در آستانه عید نوروز ۱۳۹۴    :   دو روز بارندگی پیاپی در بنارویه تقریبا از اوایل صبح سه شنبه 26 اسفند ماه 1393 و به فاصله چهار روز مانده به عید نوروز 1394 بارش ...
 • فعالیت های سازمان و موسسه مردم نهاد خیریه آبشار عاطفه های بنارویه    :   موسسه مردم نهاد خیریه آبشار عاطفه های بنارویه با شماره ثبت 231 توسط گروهی از خواهران مذهبی فرهنگی در مورخه 22 بهمن 1393 افتتاح شد . این سازمان ...
 • کهن شهر تاریخی بنارویه

  در حاشیه جتوبی دشت بزرگ وپهناوربنارویه و بر دامنه کوه بلند قره عثمانلو شهر تاریخی بنارویه سرفراز از گذر زمان ، بر آم قله ی رفیع تکیه زده و ساکنانش با نگاه بر آن حصن حصین گویی گذشته ی پر افتخار خود را  به مهمانان نشان می دهند و به آینده ای درخشان امید    بسته اند . شهر تاریخی بنارویه با قدمتی بیش از چندین هزار سال ریشه در عمق تاریخ و فرهنگ کهن به یاد مانده از انسانهایی که هر کدام در دوران زندگانی و حکمرانی خویش آثار شگرف و عظیمی در این سرزمین از خود به یادگار نهاده اند می باشد، یادگارها و بناهایی که هر کدام انسان امروزی را به شگفتی و تعجب از زیبایی و استحکام این آثار وا می دارد.

  شهری که چون بر صحیفه تاریخش بنگری از جانبازی و فداکاری فرزندانش در آوردگاه های مختلف  بسیار سخن دارد . ناحیه ای که می توان پیرامون آن بسیار سخن گفت و بسیار نوشت و از ابعاد گوناگون به معرفی ناگفته هایش پرداخت .
  سرزمینی که فرزندانش در نهضت مهم مشروطیت که از عجایب مردم کشورهای جهان سوم است ، در صفحات جنوب نقشی پر رنگ ایفا کرده و شایسته ماندگاری در تاریخ اند . کاری که تاکنون صورت نپذیرفته و نویسنده ای پر تلاش می طلبد تا این امر بایسته را به انجام برساند .
  با این آرزو که روزی شاهد شکوفایی هرچه بیشتر این سرزمین کهن درعرصه های مختلف باشیم ؛ به بنارویه سفر کرده و به اجمال توانمندی آن دیار را نشان می دهیم با تاکید بر این امر که :
  من از مفصل این نکته مجملی گویم / تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
  در معرفی اجمالی بنارویه همین بس که جنگجویان آن در روزگار کهن به عنوان مرزدارانش شجاع با تکیه بر قلعه تسخیر ناپذیر آن سامان به حراست از سرزمین لارستان پرداخته. دیگر این که تفنگچیان بنارویی به فرماندهی شادروان رئیس علی مراد در جریان نهضت سید عبدالحسین مجتهد لاری از بذل جان دریغ نداشته و در آن لحظه که « امیر قلی » همسنگر آن ها در راه دفاع از حق و آزادی قبای سرح شهادت بر زنجیر اسارت ترجیح داد ، رئیس علی مراد سیدِ در محاصره قشون قوام را بر ترک اسب خویش نشاند و همچون تک سواری بی باک از میان خیل تفنگ داران دشمن گذشت ، حاضرین در آن کارزار دریافتند بر اندام این مرد پولاد پیکر دریا دل تیر تفنگ کارگر نیست و بر رخساره او ترس بی معناست . هزار افسوس که اهالی شهر بنارویه تاکنون لوح یادبودی از رئیس علی مراد که بخشی از تاریخ جنوب فارس است بر ورودی شهر بنا نکرده اند .
  و سرانجام که بنارویه منطقه ای است محبت دیده و معنی عشق چشیده که برانید آن ظهور شاعرانی است خوش ذوق و با قریحه .
  شاعرانی که در میان واژه واژه کلام موزون به عشق اشارتی گویا و آشکار داشته و دل در پی یار دارند.

  موقعیت جغرافیایی شهر بنارویه
  بنارویه بخشی از شهرستان لار است که در ۸۰ کیلومتری شمال لار و ۳۰ کیلومتری جنوب جویم قرار دارد از شمال به بخش جویم , از شرق به بخش مرکزی لار (بریز و دهکویه ) , از جنوب به بخش گراش و اوز و از غرب به کاریان و بلغان محدود است . بنارویه در میان کوه های شاه نشین در جنوب , کوه خمره در جنوب غربی , کوه تنگ هور و کوه اسپده در جنوب شرقی , دشت جویم در شمال قرار گرفته است .
  . جمعیت حال بنارویه حدود ۱۰ هزار نفر است که با احتساب جمعیت روستاهای تابعه به حدود بیست هزار نفر می رسد
  تاریخچه شهر بنارویه
  سیاحان و ماموران اروپایی که در دوره های مختلف به خصوص در دوره صفویان به ایران سفر کرده اند , و از مسیر شیراز به بندر عباس از این منطقه گذشته اند , در مورد مناطق مختلف لارستان مطالب زیادی نوشته اند. یکی از این سفرنامه ها , سفرنامه سیلوا فیگوئروا , سفیر اسپانیا در دربار شاه عباس است که درباره بنارویه چنین نوشته است : « در این روز به بنارویه رسیدم که دهی بود کمی بزرگتر از دیه های پیشین . این ده در دامنه کوهی بلند قرار گرفته است. تا چندسالی پیش یک قلعه ی نظامی بسیار معتبر و تسخیرناپذیر , با دیوار عظیمی از سنگ تراش بر قله این کوه وجود داشته که هم اکنون خرابه آن باقی است . این دژ که تمامی قله کوه را می پوشانیده , بر سراسر دشت مجاور مسلط بوده است . آب انباری زیبا داشته و می توانسته پادگان بزرگ و کافی را در خود جای دهد. سابقاَ در خارج از دیوار قلعه و بلند ترین قسمت کوه , دهکده ای به نام بنارو وجود داشته که جمعیتی به مراتب زیادتر از دهکده ای به همین نام که اکنون در دامنه کوه قرار دارد , در آن زندگی می کرده اند . خانه های این دهکده غارهایی بود که در صخره کوه ایجاد کرده بودند . سنگ کوه چنان نرم است که آن را بدون هیچ زحمتی تراش میدهند , و چون با این وصف سنگینی را به خوبی تحمل میکند , میتوان در کوه اتاق هایی با طاق های محکم به وجود آورد . اتاق های دهکده قدیمی متعدد و برای سکونت مناسب بوده و ساکنان با کمال اطمینان در آنها زندگی میکردند , زیرا از طرفی جای ده مطمئن و محکم بوده و از طرف دیگر , دژ که بر سراسر دامنه کوه مسلط است , هنگام هجوم دشمن , به خوبی از آنها دفاع می کرده است .
  (وثوقی و دیگران:۱۳۸۷ :۴۳۹)
  بناها و آثار تاریخی بسیاری در نقاط مختلف شهر بنارویه پراکنده می باشد که از جمله آنها : بهره شارستان (عصر ساسانیان) – قلعه سنگی سمیران (ساسانیان) – بنای نقاره خانه (عصر زرتشتیان) – دو چاه دولاب و خانه های کشویی (عصر نوسنگی و هخامنشیان) – قلعه آسمان لو – قلعه فتح آباد – برکه کوه اِسپِدِه – بادگیر – گاوچاه – کاروان سرای شاه عباسی و بسیاری دیگر که هر کدام مربوط به دوران مختلف کهن تاریخی می باشد .
  شغل مردم بنارویه کشاورزی است که از نظر کشت گندم و جوی آبی و پنبه ، در منطقه مقام اول را دارد. آب زمین های زیر کشت آن از یک صد چاه تامین می شود که با انرژی پمپ از دل زمین بیرون می کشند. از دیگر محصولات کشاورزی این شهر ذرت و کُلزا است.
  سادات جلیل القدر بنارویه
  از سالیان دور و در طی قرن های متمادی شخصیت ها و بزرگانی در شهر بنارویه سکنی گزیده و ماوا داشته اند که سراسر زندگیشان سرشار از خیر و نیکی و عشق و علاقه به خاندان پاک پیامبر (ص) بوده و از فیض وجود آنها شهر بنارویه از دیرباز به مذهبی بودن شهره بوده است . از جمله این نام آوران عرصه زهد و تقوا و دینداری در دوران معاصر می توان به مرحوم سید محمد شریف نجفی ، مرحوم سید یحیی روانبخش ، مرحوم سید عبدالحسین نجفی ، مرحوم سید علی اکبر حسینی و … را نام برد . ( در حال حاضر حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالحسن روانبخش امام جمعه شهر بنارویه می باشد.)
  ورزش در بنارویه
  شهر بنارویه از بیش از پنجاه سال پیش در زمینه ورزش فوتبال و تشکیل تیم های مشهور و صاحب نام در سطح منطقه معروف و زبانزد بوده است . تیم های زیادی که تا سالها به فعالیت خود همچنان ادامه می دهند ، همچنین از دیگر فعالیت های ورزشی در شهر بنارویه (برادر و خواهر) می توان به فوتسال – والیبال – بسکتبال – پینگ پنگ – ووشو – کاراته – کنگفو – بدنسازی – اسب سواری اشاره داشت که گفتنی است طی چند سال اخیر ورزش کاراته رشد چشمگیری در شهر بنارویه داشته و تیم کاراته شهید مهاجر توانسته است در طی مسابقات مختلفی که در سطح کشوری برگزار شده است چندین مقام قهرمانی و چند مقام دوم و سوم کشوری را کسب نمایند . همچنین در بخش فوتسال نیز هم اکنون در شهر بنارویه شش تیم رسمی وجود دارد که در طول سال جنب و جوش و فعالیت های زیادی داشته و جام های زیادی را برگزار می نمایند و نتایج و حاصل این تمرینات و مسابقات راه یابی چندین بازیکن خوب از بنارویه در تیم های فوتسال شهرستان های اطراف و بازی در لیگ استان فارس می باشد .
  ادارات شهر بنارویه
  شهر بنارویه در حال حاضر دارای ادارات دولتی نظیر : بخشداری – شهرداری – پاسگاه انتظامی – پلیس راهور (راهنمایی و رانندگی) – حوزه مقاومت بسیج و بیش از پانزده پایگاه مقاومت – ثبت احوال – چندین بانک (ملی ، صادرات ، ملت) و تعداد پنج مدرسه پسرانه و دخترانه در مقاطع ابتدایی ، راهنمایی ، دبیرستان و درمانگاه شبانه روزی امام خمینی (ره) و بسیاری دیگر از ادارات می باشد.
  همچنین در این شهر سه کودکستان ، چهار دبستان ، چهار مدرسه راهنمایی ، دو دبیرستان ، دو واحد پیش دانشگاهی ، دو موسسه قرآنی و همچنین کتابخانه عمومی ، کانون های فرهنگی ، سه سالن ورزشی ، شش هیئت مذهبی ، هفت مسجد و چهار حسینیه وجود دارد.

  گلچینی از برخی آثارهای تاریخی و باستانی شهر بنارویه :

  اثر تاریخی بهره شارستان در نزدیکی بنارویه (عصر ساسانیان)

  بنای عظیم و مخوف دولاب نرمه (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  تصویری از یک خانه کشویی از آثار باستانی بر فراز چاه عظیم دولاب مربوط به عصر نوسنگی

  باقیمانده ای از خرابه های یکی از خامنه های کشویی در بلندای چاه دولاب

  باقیمانده ای از خرابه های یکی از خامنه های کشویی در بلندای چاه دولاب

  یکی از برج های دیدبانی بر فراز آثار تاریخی خانه های کشویی مربوط به عصر نوسنگی

  یکی از برج های دیدبانی بر فراز آثار تاریخی خانه های کشویی مربوط به عصر نوسنگی

  بنای معروف به نقاره خانه یا بام بنارویه بر فراز کوه شاه نشین

  کاروانسرای شاه عباسی از آثار معروف دوره صفویه

  بنای تاریخی چهار طاق در کنار امامزاده شاه فیروز

  نمایی از تنگ هور ، دروازه و خاستگاه تمدن اولیه در شهر بنارویه

  کوره تاریخی گچ پزی در منطقه تراغه یکی از آثار باستانی و ارزشمند در پشت کوه شاه نشین

  یکی از برکه های تاریخی در اطراف شهر بنارویه

  امامزاده شاه جبرائیل در نزدیکی بنارویه

  امامزاده شاه فضل الله در دوازده کیلومتری شهر بنارویه

  امامزاده جدید التاسیس شاه ابولیث در کنار میدان امام حسین علیه السلام شهر بنارویه

  امامزاده سید سالم واقع در شهر بنارویه

  بنای تاریخی بادگیر در شهر بنارویه (متاسفانه این بنای ارزشمند هم اکنون ویران شده است)

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  بنای تاریخی برج سفید یا برجک بر بلندای شهر بنارویه

  بنای تاریخی برج سفید یا برجک بر بلندای شهر بنارویه

  اثر تاریخی گاوچاه (عصر ساسانیان) واقع در تنگ هور بنارویه

  قلعه آسمان لو در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه آسمان لو در نزدیکی شهر بنارویه

  نمایی از پاسگاه قدیمی آب باریک در نزدیکی بنارویه

  تصاویری از نمای فعلی شهر تاریخی و کهن بنارویه :

  مطالب مرتبط :

  فعالیت های سازمان و موسسه مردم نهاد خیریه آبشار عاطفه های بنارویه

  موسسه مردم نهاد خیریه آبشار عاطفه های بنارویه با شماره ثبت 231 توسط گروهی از خواهران مذهبی فرهنگی در مورخه 22 بهمن 1393 افتتاح شد . این سازمان بطور مستقل و با حمایت مردم و بویژه خیرین بطور گسترده در سال 1383 در شهر مقدس مشهد پایه گذاری و بنیان نهاده شد . از جمله اهداف این موسسه کمک به بیماران صعب العلاج ، فقیر سادات و برگزاری ... مطلب کامل

  اقامه نماز جمعه در بنارویه – ۲۲ اسفند ۱۳۹۳

  یکی از بزرگترین گردهمایی و تجمعات مذهبی که هر هفته در روز جمعه همزمان با سراسر کشور در میعادگاهی با حضور گسترده زنان و مردان مومن و ولایتمدار شهر بنارویه و برخی روستاهای حومه به منظور لبیک گفتن به ندای وحیانی « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِذَا نُودِی لِلصَّلَاهِ مِن یَوْمِ الْجُمُعَهِ فَاسْعَوْا إِلَى ذِکْرِ اللَّهِ وَذَرُوا الْبَیْعَ ذَلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ » و گوش سپردن ... مطلب کامل

  معرفی تابلوهای هنری مهدی خسروی (۲)

  این آثار متشکل شده است ازآثار هنری مشبک کاری ، معرق کاری و سوخته کاری که در مدت چهار ماه اخیر توسط آقای مهدی خسروی دبیر موفق و با استعداد مدرسه نغمه بنارویه تهیه و طراحی و در معرض عموم قرار گرفته است . این آثار هنری از جمله هنرهای قدیمی و اصیل ایرانی می باشد که متاسفانه در سال های اخیر مورد بی توجهی و بی اهمیتی مسئولین قرار گرفته ... مطلب کامل

  مراسم اختتامیه و مسابقه فینال جام فوتبال یادواره مرحوم محمد غلامی

  عصر امروز مورخه سه شنبه 19 اسفندماه 1393 مسابقه فینال جام فوتبال یادواره مرحوم محمد غلامی بین دو تیم آرش بنارویه و خلیج فارس منصور آباد به میزبانی باشگاه فرهنگی ورزشی آرش بنارویه در زمین چمن مجموعه ورزشی شهدای بنارویه برگزار شد. به گزارش خبرنگار بنارسیتی بازی فینال با سوت داور پیشکسوت احمد عسکری و همکاری داوران هیبت الله کریمی نژاد ، عبدالحسین خلیتاش و ... آغاز شد. این بازی در ... مطلب کامل

  مراسم روز درختکاری در شهر بنارویه

  به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری 1000 اصله درخت با حضور امام جمعه محترم ، بخشدار ، مسئول جهاد کشاورزی و شورای شهر بنارویه و روستاهای بخش در پارک حاشیه ای بختیارویه از توابع بخش بنارویه بر زمین زده شد. روز درختکاری بهانه‌ای است تا با کاشت درخت این نماد زیبا و با شکوه طبیعت قدمی برای حفظ محیط زیست شهرمان  برداشته  و آنرا احیاء ... مطلب کامل

  مراسم جشن نیکوکاری در شهر بنارویه

  مصادف با ایام فاطمیه روز چهاردهم اسفند ماه 1393 در سطح مدارس بخش بنارویه همزمان با سراسر کشور مراسم جشن نیکوکاری برگزار شد . این مراسم در روز پانزدهم نیز در معابر عمومی و پایگاه های بسیج ، گلزار شهدا و همچنین در روز جمعه در مصلی نماز جمعه برگزار شد . به گفته محمد مرتضایی مسئول دفتر نیکوکاری شهر بنارویه مبالغ جمع آوری شده حدود ... مطلب کامل

  خیابانهای سطح شهر در آستانه عید نوروز ۱۳۹۴

  به همت و تلاش شورا و شهرداری بنارویه و در طی یکماه گذشته یکسری اقدامات اصلاحی و عمرانی در نقاط مختلف شهر بنارویه انجام گرفته است و در حال حاضر نیز همچنان این فعالیت ها در حال انجام و پیگیری می باشد که از جمله این اقدامات می توان به کاشی کاری پیاده روهای شهر ، لبه گذاری برخی نقاط خیابانهای شهر، تکمیل کاشت چمن در پارک صفا ... مطلب کامل

  نتایج بازی های مرحله نیمه نهایی جام فوتبال یادواره مرحوم محمد غلامی

  پس از اتمام مسابقات مرحله اول جام فوتبال یادواره مرحوم محمد غلامی به میزبانی باشگاه فرهنگی ورزشی آرش بنارویه و صعود چهار تیم آرش الف – خلیج فارس منصورآباد – پرسپولیس شهر پیر و اتحاد بلوک به مرحله نیمه نهایی ، دو تیم خلیج فارس منصورآباد و اتحاد بلوک در روز جمعه مورخه 8 اسفند ماه 1393 در مقابل یکدیگر قرار گرفته و این بازی پس از طی ... مطلب کامل

  بناهای تاریخی بنارویه بار دیگر در کمین تخریب گران و کاوشگران گنج و عتیقه

  همه روزه و یا هر از چند گاهی شاهد این هستیم که یکی از آثار و بناهای تاریخی شهر بنارویه در نقطه ای از شهر دچار ویرانی و یا کندوکاو سارقان اشیای باستانی و عتیقه واقع شده است . باردیگر در هوای گنج پنهانی که در ذهن خیلی از افراد در کنار امامزاده ها و چهار طاق ها و دامنه کوهها حک شده و به دنبال آن به ... مطلب کامل

  مراسم تجلیل از پرستاران و پرسنل درمانگاه شبانه روزی امام خمینی (ره) بنارویه

  امروز شنبه مورخه 1393/12/9 جلسه ای به مناسبت روز پرستار و تجلیل از پرستاران مرکز بهداشتی و درمانی امام خمینی (ره) بنارویه در سالن بخشداری برگزار شد. جلسه راس ساعت 9/30 دقیقه صبح با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و سرود ملی کشور آغاز شد. در ابتدا آقای بهروز بخشدار بنارویه با تبریک ایام ولادت حضرت زینب (س) و تبریک روز پرستار به بیان اهمیت ... مطلب کامل

 • کاری ازکانون امام علی النقی علیه السلام بنارویه