• درخواست مردمی / پیگیری وضعیت دندانپزشکی بنارویه    :   چرا وضعیت دندانپزشکی به این شکل است؟ بسیاری از همشهریان که به دندانپزشکی در درمانگاه مراجعه می کنند اکثرا رجوع داده می شوند به لار و شهرهای دیگه... چرا باید بعد ...
 • کلاس آموزشی کشت کلزا با حضور دکتر قاسمی در بنارویه برگزار گردید    :   کلاس کلزا به دلیل حجم زیاد مطالب در دو روز (یک شنبه و دوشنبه) برای کشاورزان بخش بنارویه تشکیل شد و در خصوص شیوه خاکورزی ، کاشت و کودها و ...
 • بازدید رئیس شورای شهر و شهردار از کانال پشت نانوایی آمون بر    :   به دنبال انتشار خبر مربوط به وضعیت نامناسب کانال واقع در پشت نانوایی آمون بر در بنارسیتی، رئیس شورای شهر و شهردار از این کانال بازدید و قول بهبود وپاک ...
 • باتلاقی خطرناک در وسط شهر بنارویه    :   باتلاقی که از جاری شدن آبهای سطحی شهر در پشت مغازه شریفی درست شده ،زنگ خطری برای این محله و شهر هست. فصل پاییز فصل تخم گذاری حشره مالاریا و سالک ...
 • در بسته منابع طبیعی بالاخره باز شد!!    :   توجه     توجه این تصاویر کمیاب پس از چند سال سکوت و سانسور خبری، تنها توسط سایت بنارسیتی انتشار می یابد... دقایقی پیش بالاخره در حضور مریدی نیروی جدید معرفی شده منابع ...
 • کلاس های آموزش برقراری ارتباط با روش های سرخ پوستی!    :   بله درست است، با توجه به اینکه تقریبا محدوده وسیعی از شهر بنارویه به تلفن شهری دسترسی ندارند و در روزهای بارانی فاصله زمانی قطعی سیگنال تلفن همراه از اولین ...
 • کهن شهر تاریخی بنارویه

  در حاشیه جتوبی دشت بزرگ وپهناوربنارویه و بر دامنه کوه بلند قره عثمانلو شهر تاریخی بنارویه سرفراز از گذر زمان ، بر آم قله ی رفیع تکیه زده و ساکنانش با نگاه بر آن حصن حصین گویی گذشته ی پر افتخار خود را  به مهمانان نشان می دهند و به آینده ای درخشان امید    بسته اند . شهر تاریخی بنارویه با قدمتی بیش از چندین هزار سال ریشه در عمق تاریخ و فرهنگ کهن به یاد مانده از انسانهایی که هر کدام در دوران زندگانی و حکمرانی خویش آثار شگرف و عظیمی در این سرزمین از خود به یادگار نهاده اند می باشد، یادگارها و بناهایی که هر کدام انسان امروزی را به شگفتی و تعجب از زیبایی و استحکام این آثار وا می دارد.

  شهری که چون بر صحیفه تاریخش بنگری از جانبازی و فداکاری فرزندانش در آوردگاه های مختلف  بسیار سخن دارد . ناحیه ای که می توان پیرامون آن بسیار سخن گفت و بسیار نوشت و از ابعاد گوناگون به معرفی ناگفته هایش پرداخت .
  سرزمینی که فرزندانش در نهضت مهم مشروطیت که از عجایب مردم کشورهای جهان سوم است ، در صفحات جنوب نقشی پر رنگ ایفا کرده و شایسته ماندگاری در تاریخ اند . کاری که تاکنون صورت نپذیرفته و نویسنده ای پر تلاش می طلبد تا این امر بایسته را به انجام برساند .
  با این آرزو که روزی شاهد شکوفایی هرچه بیشتر این سرزمین کهن درعرصه های مختلف باشیم ؛ به بنارویه سفر کرده و به اجمال توانمندی آن دیار را نشان می دهیم با تاکید بر این امر که :
  من از مفصل این نکته مجملی گویم / تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
  در معرفی اجمالی بنارویه همین بس که جنگجویان آن در روزگار کهن به عنوان مرزدارانش شجاع با تکیه بر قلعه تسخیر ناپذیر آن سامان به حراست از سرزمین لارستان پرداخته. دیگر این که تفنگچیان بنارویی به فرماندهی شادروان رئیس علی مراد در جریان نهضت سید عبدالحسین مجتهد لاری از بذل جان دریغ نداشته و در آن لحظه که « امیر قلی » همسنگر آن ها در راه دفاع از حق و آزادی قبای سرح شهادت بر زنجیر اسارت ترجیح داد ، رئیس علی مراد سیدِ در محاصره قشون قوام را بر ترک اسب خویش نشاند و همچون تک سواری بی باک از میان خیل تفنگ داران دشمن گذشت ، حاضرین در آن کارزار دریافتند بر اندام این مرد پولاد پیکر دریا دل تیر تفنگ کارگر نیست و بر رخساره او ترس بی معناست . هزار افسوس که اهالی شهر بنارویه تاکنون لوح یادبودی از رئیس علی مراد که بخشی از تاریخ جنوب فارس است بر ورودی شهر بنا نکرده اند .
  و سرانجام که بنارویه منطقه ای است محبت دیده و معنی عشق چشیده که برانید آن ظهور شاعرانی است خوش ذوق و با قریحه .
  شاعرانی که در میان واژه واژه کلام موزون به عشق اشارتی گویا و آشکار داشته و دل در پی یار دارند.

  موقعیت جغرافیایی شهر بنارویه
  بنارویه بخشی از شهرستان لار است که در ۸۰ کیلومتری شمال لار و ۳۰ کیلومتری جنوب جویم قرار دارد از شمال به بخش جویم , از شرق به بخش مرکزی لار (بریز و دهکویه ) , از جنوب به بخش گراش و اوز و از غرب به کاریان و بلغان محدود است . بنارویه در میان کوه های شاه نشین در جنوب , کوه خمره در جنوب غربی , کوه تنگ هور و کوه اسپده در جنوب شرقی , دشت جویم در شمال قرار گرفته است .
  . جمعیت حال بنارویه حدود ۱۰ هزار نفر است که با احتساب جمعیت روستاهای تابعه به حدود بیست هزار نفر می رسد
  تاریخچه شهر بنارویه
  سیاحان و ماموران اروپایی که در دوره های مختلف به خصوص در دوره صفویان به ایران سفر کرده اند , و از مسیر شیراز به بندر عباس از این منطقه گذشته اند , در مورد مناطق مختلف لارستان مطالب زیادی نوشته اند. یکی از این سفرنامه ها , سفرنامه سیلوا فیگوئروا , سفیر اسپانیا در دربار شاه عباس است که درباره بنارویه چنین نوشته است : « در این روز به بنارویه رسیدم که دهی بود کمی بزرگتر از دیه های پیشین . این ده در دامنه کوهی بلند قرار گرفته است. تا چندسالی پیش یک قلعه ی نظامی بسیار معتبر و تسخیرناپذیر , با دیوار عظیمی از سنگ تراش بر قله این کوه وجود داشته که هم اکنون خرابه آن باقی است . این دژ که تمامی قله کوه را می پوشانیده , بر سراسر دشت مجاور مسلط بوده است . آب انباری زیبا داشته و می توانسته پادگان بزرگ و کافی را در خود جای دهد. سابقاَ در خارج از دیوار قلعه و بلند ترین قسمت کوه , دهکده ای به نام بنارو وجود داشته که جمعیتی به مراتب زیادتر از دهکده ای به همین نام که اکنون در دامنه کوه قرار دارد , در آن زندگی می کرده اند . خانه های این دهکده غارهایی بود که در صخره کوه ایجاد کرده بودند . سنگ کوه چنان نرم است که آن را بدون هیچ زحمتی تراش میدهند , و چون با این وصف سنگینی را به خوبی تحمل میکند , میتوان در کوه اتاق هایی با طاق های محکم به وجود آورد . اتاق های دهکده قدیمی متعدد و برای سکونت مناسب بوده و ساکنان با کمال اطمینان در آنها زندگی میکردند , زیرا از طرفی جای ده مطمئن و محکم بوده و از طرف دیگر , دژ که بر سراسر دامنه کوه مسلط است , هنگام هجوم دشمن , به خوبی از آنها دفاع می کرده است .
  (وثوقی و دیگران:۱۳۸۷ :۴۳۹)
  بناها و آثار تاریخی بسیاری در نقاط مختلف شهر بنارویه پراکنده می باشد که از جمله آنها : بهره شارستان (عصر ساسانیان) – قلعه سنگی سمیران (ساسانیان) – بنای نقاره خانه (عصر زرتشتیان) – دو چاه دولاب و خانه های کشویی (عصر نوسنگی و هخامنشیان) – قلعه آسمان لو – قلعه فتح آباد – برکه کوه اِسپِدِه – بادگیر – گاوچاه – کاروان سرای شاه عباسی و بسیاری دیگر که هر کدام مربوط به دوران مختلف کهن تاریخی می باشد .
  شغل مردم بنارویه کشاورزی است که از نظر کشت گندم و جوی آبی و پنبه ، در منطقه مقام اول را دارد. آب زمین های زیر کشت آن از یک صد چاه تامین می شود که با انرژی پمپ از دل زمین بیرون می کشند. از دیگر محصولات کشاورزی این شهر ذرت و کُلزا است.
  سادات جلیل القدر بنارویه
  از سالیان دور و در طی قرن های متمادی شخصیت ها و بزرگانی در شهر بنارویه سکنی گزیده و ماوا داشته اند که سراسر زندگیشان سرشار از خیر و نیکی و عشق و علاقه به خاندان پاک پیامبر (ص) بوده و از فیض وجود آنها شهر بنارویه از دیرباز به مذهبی بودن شهره بوده است . از جمله این نام آوران عرصه زهد و تقوا و دینداری در دوران معاصر می توان به مرحوم سید محمد شریف نجفی ، مرحوم سید یحیی روانبخش ، مرحوم سید عبدالحسین نجفی ، مرحوم سید علی اکبر حسینی و … را نام برد . ( در حال حاضر حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالحسن روانبخش امام جمعه شهر بنارویه می باشد.)
  ورزش در بنارویه
  شهر بنارویه از بیش از پنجاه سال پیش در زمینه ورزش فوتبال و تشکیل تیم های مشهور و صاحب نام در سطح منطقه معروف و زبانزد بوده است . تیم های زیادی که تا سالها به فعالیت خود همچنان ادامه می دهند ، همچنین از دیگر فعالیت های ورزشی در شهر بنارویه (برادر و خواهر) می توان به فوتسال – والیبال – بسکتبال – پینگ پنگ – ووشو – کاراته – کنگفو – بدنسازی – اسب سواری اشاره داشت که گفتنی است طی چند سال اخیر ورزش کاراته رشد چشمگیری در شهر بنارویه داشته و تیم کاراته شهید مهاجر توانسته است در طی مسابقات مختلفی که در سطح کشوری برگزار شده است چندین مقام قهرمانی و چند مقام دوم و سوم کشوری را کسب نمایند . همچنین در بخش فوتسال نیز هم اکنون در شهر بنارویه شش تیم رسمی وجود دارد که در طول سال جنب و جوش و فعالیت های زیادی داشته و جام های زیادی را برگزار می نمایند و نتایج و حاصل این تمرینات و مسابقات راه یابی چندین بازیکن خوب از بنارویه در تیم های فوتسال شهرستان های اطراف و بازی در لیگ استان فارس می باشد .
  ادارات شهر بنارویه
  شهر بنارویه در حال حاضر دارای ادارات دولتی نظیر : بخشداری – شهرداری – پاسگاه انتظامی – پلیس راهور (راهنمایی و رانندگی) – حوزه مقاومت بسیج و بیش از پانزده پایگاه مقاومت – ثبت احوال – چندین بانک (ملی ، صادرات ، ملت) و تعداد پنج مدرسه پسرانه و دخترانه در مقاطع ابتدایی ، راهنمایی ، دبیرستان و درمانگاه شبانه روزی امام خمینی (ره) و بسیاری دیگر از ادارات می باشد.
  همچنین در این شهر سه کودکستان ، چهار دبستان ، چهار مدرسه راهنمایی ، دو دبیرستان ، دو واحد پیش دانشگاهی ، دو موسسه قرآنی و همچنین کتابخانه عمومی ، کانون های فرهنگی ، سه سالن ورزشی ، شش هیئت مذهبی ، هفت مسجد و چهار حسینیه وجود دارد.

  گلچینی از برخی آثارهای تاریخی و باستانی شهر بنارویه :

  اثر تاریخی بهره شارستان در نزدیکی بنارویه (عصر ساسانیان)

  بنای عظیم و مخوف دولاب نرمه (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  تصویری از یک خانه کشویی از آثار باستانی بر فراز چاه عظیم دولاب مربوط به عصر نوسنگی

  باقیمانده ای از خرابه های یکی از خامنه های کشویی در بلندای چاه دولاب

  باقیمانده ای از خرابه های یکی از خامنه های کشویی در بلندای چاه دولاب

  یکی از برج های دیدبانی بر فراز آثار تاریخی خانه های کشویی مربوط به عصر نوسنگی

  یکی از برج های دیدبانی بر فراز آثار تاریخی خانه های کشویی مربوط به عصر نوسنگی

  بنای معروف به نقاره خانه یا بام بنارویه بر فراز کوه شاه نشین

  کاروانسرای شاه عباسی از آثار معروف دوره صفویه

  بنای تاریخی چهار طاق در کنار امامزاده شاه فیروز

  نمایی از تنگ هور ، دروازه و خاستگاه تمدن اولیه در شهر بنارویه

  کوره تاریخی گچ پزی در منطقه تراغه یکی از آثار باستانی و ارزشمند در پشت کوه شاه نشین

  یکی از برکه های تاریخی در اطراف شهر بنارویه

  امامزاده شاه جبرائیل در نزدیکی بنارویه

  امامزاده شاه فضل الله در دوازده کیلومتری شهر بنارویه

  امامزاده جدید التاسیس شاه ابولیث در کنار میدان امام حسین علیه السلام شهر بنارویه

  امامزاده سید سالم واقع در شهر بنارویه

  بنای تاریخی بادگیر در شهر بنارویه (متاسفانه این بنای ارزشمند هم اکنون ویران شده است)

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  بنای تاریخی برج سفید یا برجک بر بلندای شهر بنارویه

  بنای تاریخی برج سفید یا برجک بر بلندای شهر بنارویه

  اثر تاریخی گاوچاه (عصر ساسانیان) واقع در تنگ هور بنارویه

  قلعه آسمان لو در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه آسمان لو در نزدیکی شهر بنارویه

  نمایی از پاسگاه قدیمی آب باریک در نزدیکی بنارویه

  تصاویری از نمای فعلی شهر تاریخی و کهن بنارویه :

  مطالب مرتبط :

  کلاس های آموزش برقراری ارتباط با روش های سرخ پوستی!

  بله درست است، با توجه به اینکه تقریبا محدوده وسیعی از شهر بنارویه به تلفن شهری دسترسی ندارند و در روزهای بارانی فاصله زمانی قطعی سیگنال تلفن همراه از اولین قطره باران کمتر از چند ثانیه میباشد درصدد بر آمدیم‌ که برای برقراری ارتباط با دوستان و اشنایان به شما از طریق ایجاد دود به روش سرخپوستی کلاسهایی برگزار کنیم. هر شهری بخواهد همگام با سایر شهرهای همانند خودش پیش رود ... مطلب کامل

  شروعی دوباره برای فوتبال بنارویه

  جلسه تمرینی گرم و صمیمی با حضور پیشکسوتان فوتبال چاره و درمان و امید تازه ای برای فوتبال از رمق افتاده و بیمار و روبه موت شهر با اراده ای آهنین و شور و شوقی همانند سال های پر جنب و جوش گذشته تعدادی از بازیکنان قدیمی فوتبال بنارویه امشب دور هم جمع شده و اولین جلسه تمرین تیمی خود را با هدف نجات فوتبال از دست رفته و انگیزه دادن به ... مطلب کامل

  سرگذشت نمایندگی سازمان تبلیغات اسلامی بنارویه چه شد؟!

  چند سال پیش ساختمان قديمی بخشداری بنارويه براي اين نمايندگی در اختيار تبليغات اسلامی قرار گرفته تا فعاليت های فرهنگی و مذهبی در اين مکان انجام گيرد. اين نمايندگی که قرار بود طرح هاي قرآنی و فرهنگی ويژه جوانان و نوجوانان، بخصوص دوره هاي آموزش قرآن و اجرای گفتمان های دينی را اجرا كند پس از چند سال فعالیت هم اکنون هیچ خبری از فعالیت و حتی دفتر آن وجود ندارد... چند ... مطلب کامل

  فراخوان ارسال فیلم و تصاویر محرمی و تاریخی برای بنارسیتی

  کلیه کسانی که فیلم یا عکس های قدیمی از عزاداری ماه محرم، عکس های آثار تاریخی و سایر موارد و خاطراتی که در قالب عکس و فیلم از گذشته در اختیار دارند می توانند جهت انتشار در سایت و کانال تلگرام بنارسیتی با شماره 09304175353 تماس حاصل فرمایند. فیلم و عکس های دریافتی به نام خودتان منتشر خواهد شد. پایان/ مطلب کامل

  فیلم نوحه خوانی محمد تقی مکرمی سال ۱۳۷۸

  اجرا شده در دسته زنجیر زنی حسینیه ولی عصر (عج) لینک دانلود (29 MB) منتظر کلیپ های بعدی ویژه نامه محرم در خاطرات باشید.   مطلب کامل

  افتخاری بزرگ برای شهر بنارویه

  برای اولین بار یک شهروند بنارویی توانست مقام اول کشوری صادرات تره بار را کسب کند و نشان ملی صادرات را از معاون اول رئیس جمهور دکتر جهانگیری در سالن اجلاس سران دریافت کند. این شهروند بنارویی آقای حاج مصطفی ایوبی فر بزرگ شده بنارویه و ساکن شیراز می باشد. در این راستا شرکت سمیران سلامت با مدیریت و سرمایه گذاری آقای حاج مصطفی ایوبی فر توانست در زمینه صادرات تره بار ... مطلب کامل

  مرحله بتون ریزی سقف مدرسه استثنایی امید بنارویه

  این مدرسه با همت و تلاش خیر محترم جناب آقای حاج نصیری از شیراز و با نمایندگی جناب آقای گشایش در متراژ ۴۵۰ متر مربع ساخته شده که انشااله با مشارکت سازمان نوسازی فارس تکمیل و به بهره برداری می رسد. جا دارد از این کار خیر و شایسته که همه دانش آموزان استثنایی با نیازهای ویژه را پوشش میدهد قدردانی شود.   دعای این نونهالان و خانواده هایشان بدرقه راه این بزرگواران باشد.... مطلب کامل

  هوشیاری شورای شهر در مراسم تودیع و معارفه رئیس جدید اداره منابع طبیعی بنارویه

  منابع طبیعی بنارویه پس از سالها فعالیت در فضای مجازی...!! ،بالاخره هفته قبل اعلام موجودیت و یک مطلب حلالیت صادر کرد و ملت همه خوشحال و خرسند شدیم که این در بسته بالاخره باز خواهد شد!!! و با این فکر که مامور منابع طبیعی بعدی بصورت دائم به شهر می آید هرچند فرصت هایی زیادی هدر و از دست رفته اما فعالیت خود را آغاز و از منابع طبیعی بحرانی بخش ... مطلب کامل

  برگزاری مسابقه فوتسال به مناسبت هفته تربیت بدنی

  به مناسبت هفته تربیت بدنی جام فوتبال چهارجانبه در مورخه دوشنبه یکم آبان و سه شنبه دوم آبان طی دو شب پیاپی در سالن فوتسال مجموعه ورزشی بنارویه برگزار خواهد شد. این مسابقات با حضور چهار تیم: شهدای بنارویه - مدافعین حرم بنارویه - تیم خور و تیم اتحاد لاغران برگزار خواهد شد. از عموم پیشکسوتان، ورزش دوستان، علاقه مندان و بویژه جوانان جهت شرکت در این مسابقات دعوت به عمل می ... مطلب کامل

  فردا آخرین مهلت مردم برای تسویه مانده بدهی اقساط سهام عدالت

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، سامانه سهام عدالت در نیمه دوم اسفندماه سال گذشته به‌نشانی www.samanese.ir رونمایی شد تا دارندگان سهام عدالت با مراجعه به آن از وضعیت صورت‌حساب خود آگاه شده و در صورت تمایل نسبت به تسویه باقیمانده اقساطشان اقدام کنند. بر این اساس هر چند آخرین مهلت برای تسویه مانده بدهی اقساط سهام عدالت مشمولان 31 شهریور تعیین شده بود، بنابر نظر شورای عالی اصل 44 قانون ... مطلب کامل

 • کاری ازکانون امام علی النقی علیه السلام بنارویه