• ناهار وحدت مدرسه فوتبال بنارویه    :   امروز با حضور آقای شمس مدیر ورزش و جوانان، آقای فزونی رئیس هیئت فوتبال و جمعی از اولیای بازیکنان، مسابقات چهار جانبه بین نونهالان و نوجوانان همراه با برنامه نمادین ...
 • آخرین اخبار از موج بارشی آخر هفته    :   ?سردرگمی مدل ها و تغییرات عجیب و غیر قابل باور ?نکته مبهم شرایط فعلی: سرمای شدید جنوب!! ?مساعد بودن شرایط باد قوس از ساعات آینده ? هوای بارانی در انتظار بنارویه/ در انتظار ...
 • وضعیت غیرفنی، غیراصولی و خارج از چارچوب و بحرانی ساختمان کتابخانه شهر بنارویه    :   ‼️تیرچه های ناامن و فاقد تاییدیه فنی نصب شده در سقف کتابخانه شهر ?امروز شهردار مهندس صداقت با خانم جوکاری نائب رئیس شورای شهر از ساختمان در حال تخریب و غیر ...
 • تعمیر و تجهیز دستگاه سنگ شکن بنارویه    :   در جهت تسهیل در خرید مصالح استاندارد و قدرت خرید بیشتر جهت ساخت و ساز شهروندان، شهردار مهندس صداقت اقدام به تعمیر و تجهیز سنگ شکن نموده است. همشهریانی که قصد ...
 • بازدید شهردار و شورا از پارک قدیمی جنب میدان امام علی (ع)    :   بازدید شهردار مهندس صداقت و مجید کارگر عضو شورا به همراه مسئول فنی شهرداری از پارک قدیمی میدان امام علی (ع) این پارک قدیمی که خاطرات خیلی از جوانان دهه شصت ...
 • بازدید شهردار مهندس صداقت و مسؤل واحد فنی شهرداری از وضعیت بحرانی چند کوچه    :   در این بازدید مهندس صداقت دستور لایه برداری گل های باقی مانده از کار، اندود کاری و بیس و مخلوط ریزی بعد آن را در اسرع وقت دادند.      ...
 • کهن شهر تاریخی بنارویه

  در حاشیه جتوبی دشت بزرگ وپهناوربنارویه و بر دامنه کوه بلند قره عثمانلو شهر تاریخی بنارویه سرفراز از گذر زمان ، بر آم قله ی رفیع تکیه زده و ساکنانش با نگاه بر آن حصن حصین گویی گذشته ی پر افتخار خود را  به مهمانان نشان می دهند و به آینده ای درخشان امید    بسته اند . شهر تاریخی بنارویه با قدمتی بیش از چندین هزار سال ریشه در عمق تاریخ و فرهنگ کهن به یاد مانده از انسانهایی که هر کدام در دوران زندگانی و حکمرانی خویش آثار شگرف و عظیمی در این سرزمین از خود به یادگار نهاده اند می باشد، یادگارها و بناهایی که هر کدام انسان امروزی را به شگفتی و تعجب از زیبایی و استحکام این آثار وا می دارد.

  شهری که چون بر صحیفه تاریخش بنگری از جانبازی و فداکاری فرزندانش در آوردگاه های مختلف  بسیار سخن دارد . ناحیه ای که می توان پیرامون آن بسیار سخن گفت و بسیار نوشت و از ابعاد گوناگون به معرفی ناگفته هایش پرداخت .
  سرزمینی که فرزندانش در نهضت مهم مشروطیت که از عجایب مردم کشورهای جهان سوم است ، در صفحات جنوب نقشی پر رنگ ایفا کرده و شایسته ماندگاری در تاریخ اند . کاری که تاکنون صورت نپذیرفته و نویسنده ای پر تلاش می طلبد تا این امر بایسته را به انجام برساند .
  با این آرزو که روزی شاهد شکوفایی هرچه بیشتر این سرزمین کهن درعرصه های مختلف باشیم ؛ به بنارویه سفر کرده و به اجمال توانمندی آن دیار را نشان می دهیم با تاکید بر این امر که :
  من از مفصل این نکته مجملی گویم / تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل
  در معرفی اجمالی بنارویه همین بس که جنگجویان آن در روزگار کهن به عنوان مرزدارانش شجاع با تکیه بر قلعه تسخیر ناپذیر آن سامان به حراست از سرزمین لارستان پرداخته. دیگر این که تفنگچیان بنارویی به فرماندهی شادروان رئیس علی مراد در جریان نهضت سید عبدالحسین مجتهد لاری از بذل جان دریغ نداشته و در آن لحظه که « امیر قلی » همسنگر آن ها در راه دفاع از حق و آزادی قبای سرح شهادت بر زنجیر اسارت ترجیح داد ، رئیس علی مراد سیدِ در محاصره قشون قوام را بر ترک اسب خویش نشاند و همچون تک سواری بی باک از میان خیل تفنگ داران دشمن گذشت ، حاضرین در آن کارزار دریافتند بر اندام این مرد پولاد پیکر دریا دل تیر تفنگ کارگر نیست و بر رخساره او ترس بی معناست . هزار افسوس که اهالی شهر بنارویه تاکنون لوح یادبودی از رئیس علی مراد که بخشی از تاریخ جنوب فارس است بر ورودی شهر بنا نکرده اند .
  و سرانجام که بنارویه منطقه ای است محبت دیده و معنی عشق چشیده که برانید آن ظهور شاعرانی است خوش ذوق و با قریحه .
  شاعرانی که در میان واژه واژه کلام موزون به عشق اشارتی گویا و آشکار داشته و دل در پی یار دارند.

  موقعیت جغرافیایی شهر بنارویه
  بنارویه بخشی از شهرستان لار است که در ۸۰ کیلومتری شمال لار و ۳۰ کیلومتری جنوب جویم قرار دارد از شمال به بخش جویم , از شرق به بخش مرکزی لار (بریز و دهکویه ) , از جنوب به بخش گراش و اوز و از غرب به کاریان و بلغان محدود است . بنارویه در میان کوه های شاه نشین در جنوب , کوه خمره در جنوب غربی , کوه تنگ هور و کوه اسپده در جنوب شرقی , دشت جویم در شمال قرار گرفته است .
  . جمعیت حال بنارویه حدود ۱۰ هزار نفر است که با احتساب جمعیت روستاهای تابعه به حدود بیست هزار نفر می رسد
  تاریخچه شهر بنارویه
  سیاحان و ماموران اروپایی که در دوره های مختلف به خصوص در دوره صفویان به ایران سفر کرده اند , و از مسیر شیراز به بندر عباس از این منطقه گذشته اند , در مورد مناطق مختلف لارستان مطالب زیادی نوشته اند. یکی از این سفرنامه ها , سفرنامه سیلوا فیگوئروا , سفیر اسپانیا در دربار شاه عباس است که درباره بنارویه چنین نوشته است : « در این روز به بنارویه رسیدم که دهی بود کمی بزرگتر از دیه های پیشین . این ده در دامنه کوهی بلند قرار گرفته است. تا چندسالی پیش یک قلعه ی نظامی بسیار معتبر و تسخیرناپذیر , با دیوار عظیمی از سنگ تراش بر قله این کوه وجود داشته که هم اکنون خرابه آن باقی است . این دژ که تمامی قله کوه را می پوشانیده , بر سراسر دشت مجاور مسلط بوده است . آب انباری زیبا داشته و می توانسته پادگان بزرگ و کافی را در خود جای دهد. سابقاَ در خارج از دیوار قلعه و بلند ترین قسمت کوه , دهکده ای به نام بنارو وجود داشته که جمعیتی به مراتب زیادتر از دهکده ای به همین نام که اکنون در دامنه کوه قرار دارد , در آن زندگی می کرده اند . خانه های این دهکده غارهایی بود که در صخره کوه ایجاد کرده بودند . سنگ کوه چنان نرم است که آن را بدون هیچ زحمتی تراش میدهند , و چون با این وصف سنگینی را به خوبی تحمل میکند , میتوان در کوه اتاق هایی با طاق های محکم به وجود آورد . اتاق های دهکده قدیمی متعدد و برای سکونت مناسب بوده و ساکنان با کمال اطمینان در آنها زندگی میکردند , زیرا از طرفی جای ده مطمئن و محکم بوده و از طرف دیگر , دژ که بر سراسر دامنه کوه مسلط است , هنگام هجوم دشمن , به خوبی از آنها دفاع می کرده است .
  (وثوقی و دیگران:۱۳۸۷ :۴۳۹)
  بناها و آثار تاریخی بسیاری در نقاط مختلف شهر بنارویه پراکنده می باشد که از جمله آنها : بهره شارستان (عصر ساسانیان) – قلعه سنگی سمیران (ساسانیان) – بنای نقاره خانه (عصر زرتشتیان) – دو چاه دولاب و خانه های کشویی (عصر نوسنگی و هخامنشیان) – قلعه آسمان لو – قلعه فتح آباد – برکه کوه اِسپِدِه – بادگیر – گاوچاه – کاروان سرای شاه عباسی و بسیاری دیگر که هر کدام مربوط به دوران مختلف کهن تاریخی می باشد .
  شغل مردم بنارویه کشاورزی است که از نظر کشت گندم و جوی آبی و پنبه ، در منطقه مقام اول را دارد. آب زمین های زیر کشت آن از یک صد چاه تامین می شود که با انرژی پمپ از دل زمین بیرون می کشند. از دیگر محصولات کشاورزی این شهر ذرت و کُلزا است.
  سادات جلیل القدر بنارویه
  از سالیان دور و در طی قرن های متمادی شخصیت ها و بزرگانی در شهر بنارویه سکنی گزیده و ماوا داشته اند که سراسر زندگیشان سرشار از خیر و نیکی و عشق و علاقه به خاندان پاک پیامبر (ص) بوده و از فیض وجود آنها شهر بنارویه از دیرباز به مذهبی بودن شهره بوده است . از جمله این نام آوران عرصه زهد و تقوا و دینداری در دوران معاصر می توان به مرحوم سید محمد شریف نجفی ، مرحوم سید یحیی روانبخش ، مرحوم سید عبدالحسین نجفی ، مرحوم سید علی اکبر حسینی و … را نام برد . ( در حال حاضر حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالحسن روانبخش امام جمعه شهر بنارویه می باشد.)
  ورزش در بنارویه
  شهر بنارویه از بیش از پنجاه سال پیش در زمینه ورزش فوتبال و تشکیل تیم های مشهور و صاحب نام در سطح منطقه معروف و زبانزد بوده است . تیم های زیادی که تا سالها به فعالیت خود همچنان ادامه می دهند ، همچنین از دیگر فعالیت های ورزشی در شهر بنارویه (برادر و خواهر) می توان به فوتسال – والیبال – بسکتبال – پینگ پنگ – ووشو – کاراته – کنگفو – بدنسازی – اسب سواری اشاره داشت که گفتنی است طی چند سال اخیر ورزش کاراته رشد چشمگیری در شهر بنارویه داشته و تیم کاراته شهید مهاجر توانسته است در طی مسابقات مختلفی که در سطح کشوری برگزار شده است چندین مقام قهرمانی و چند مقام دوم و سوم کشوری را کسب نمایند . همچنین در بخش فوتسال نیز هم اکنون در شهر بنارویه شش تیم رسمی وجود دارد که در طول سال جنب و جوش و فعالیت های زیادی داشته و جام های زیادی را برگزار می نمایند و نتایج و حاصل این تمرینات و مسابقات راه یابی چندین بازیکن خوب از بنارویه در تیم های فوتسال شهرستان های اطراف و بازی در لیگ استان فارس می باشد .
  ادارات شهر بنارویه
  شهر بنارویه در حال حاضر دارای ادارات دولتی نظیر : بخشداری – شهرداری – پاسگاه انتظامی – پلیس راهور (راهنمایی و رانندگی) – حوزه مقاومت بسیج و بیش از پانزده پایگاه مقاومت – ثبت احوال – چندین بانک (ملی ، صادرات ، ملت) و تعداد پنج مدرسه پسرانه و دخترانه در مقاطع ابتدایی ، راهنمایی ، دبیرستان و درمانگاه شبانه روزی امام خمینی (ره) و بسیاری دیگر از ادارات می باشد.
  همچنین در این شهر سه کودکستان ، چهار دبستان ، چهار مدرسه راهنمایی ، دو دبیرستان ، دو واحد پیش دانشگاهی ، دو موسسه قرآنی و همچنین کتابخانه عمومی ، کانون های فرهنگی ، سه سالن ورزشی ، شش هیئت مذهبی ، هفت مسجد و چهار حسینیه وجود دارد.

  گلچینی از برخی آثارهای تاریخی و باستانی شهر بنارویه :

  اثر تاریخی بهره شارستان در نزدیکی بنارویه (عصر ساسانیان)

  بنای عظیم و مخوف دولاب نرمه (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  بنای عظیم و مخوف دولاب دیواره دار یکی از دو اثر دوگانه تاریخی (عصر نوسنگی ) در دامنه کوه شاه نشین

  تصویری از یک خانه کشویی از آثار باستانی بر فراز چاه عظیم دولاب مربوط به عصر نوسنگی

  باقیمانده ای از خرابه های یکی از خامنه های کشویی در بلندای چاه دولاب

  باقیمانده ای از خرابه های یکی از خامنه های کشویی در بلندای چاه دولاب

  یکی از برج های دیدبانی بر فراز آثار تاریخی خانه های کشویی مربوط به عصر نوسنگی

  یکی از برج های دیدبانی بر فراز آثار تاریخی خانه های کشویی مربوط به عصر نوسنگی

  بنای معروف به نقاره خانه یا بام بنارویه بر فراز کوه شاه نشین

  کاروانسرای شاه عباسی از آثار معروف دوره صفویه

  بنای تاریخی چهار طاق در کنار امامزاده شاه فیروز

  نمایی از تنگ هور ، دروازه و خاستگاه تمدن اولیه در شهر بنارویه

  کوره تاریخی گچ پزی در منطقه تراغه یکی از آثار باستانی و ارزشمند در پشت کوه شاه نشین

  یکی از برکه های تاریخی در اطراف شهر بنارویه

  امامزاده شاه جبرائیل در نزدیکی بنارویه

  امامزاده شاه فضل الله در دوازده کیلومتری شهر بنارویه

  امامزاده جدید التاسیس شاه ابولیث در کنار میدان امام حسین علیه السلام شهر بنارویه

  امامزاده سید سالم واقع در شهر بنارویه

  بنای تاریخی بادگیر در شهر بنارویه (متاسفانه این بنای ارزشمند هم اکنون ویران شده است)

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه فتح آباد در نزدیکی شهر بنارویه

  بنای تاریخی برج سفید یا برجک بر بلندای شهر بنارویه

  بنای تاریخی برج سفید یا برجک بر بلندای شهر بنارویه

  اثر تاریخی گاوچاه (عصر ساسانیان) واقع در تنگ هور بنارویه

  قلعه آسمان لو در نزدیکی شهر بنارویه

  قلعه آسمان لو در نزدیکی شهر بنارویه

  نمایی از پاسگاه قدیمی آب باریک در نزدیکی بنارویه

  تصاویری از نمای فعلی شهر تاریخی و کهن بنارویه :

  مطالب مرتبط :

  بازدید شهردار و شورا از پارک قدیمی جنب میدان امام علی (ع)

  بازدید شهردار مهندس صداقت و مجید کارگر عضو شورا به همراه مسئول فنی شهرداری از پارک قدیمی میدان امام علی (ع) این پارک قدیمی که خاطرات خیلی از جوانان دهه شصت شهر بنارویه در آن گذشته است، جهت ساخت و تجهیز در اولویت دستور کار شهردار قرار گرفته است. لازم و ضروری است که شهردار محترم با توجه به اینکه مطالبه حداکثری مردم شهر احداث و تجهیز یک پارک می باشد، جهت ... مطلب کامل

  بازدید شهردار مهندس صداقت و مسؤل واحد فنی شهرداری از وضعیت بحرانی چند کوچه

  در این بازدید مهندس صداقت دستور لایه برداری گل های باقی مانده از کار، اندود کاری و بیس و مخلوط ریزی بعد آن را در اسرع وقت دادند.       مطلب کامل

  انبوهی از آشغال در مسیر ورودی شهر در حاشیه جاده بختیارویه

  از شهروندان محترم تقاضا می شود رعایت نظافت و زیبایی شهر را داشته باشند. شهر متعلق به همه ماست با ریختن زباله در اطراف شهر به حقوق سایر شهروندان ضربه نزنیم... زیرا ریختن زباله در بیرون شهر و کنار جاده هم چهره زیبای طبیعت را خراب و زشت می نماید و هم کار کارگران جمع آوری زباله را دو چندان می کند. همشهریانی که زباله های زیاد و خارج از نوبت ماشین ... مطلب کامل

  در قاب خاطره ها

  دانش آموزان مدرسه راهنمایی - کلاس سوم: ? سید حسین رحیمی ? ابراهیم نوروزی ? علی اصغر غلامی ? چراغعلی دلیلی   مطلب کامل

  پایان سال آخرین مهلت تعویض کارت ملی

  انصاری مدیر کل ثبت احوال استان فارس اعلام کرد هم استانی ها تا آخر اسفندماه فرصت دارند که کارت ملی قدیم خود را به کارت ملی هوشمند تبدیل نمایند. همچنین ایشان اضافه کرد لازم است مردم زودتر به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند و به روزهای پایان سال موکول نکنند. قابل ذکر است که در شهر بنارویه دفتر پست بانک خانم ایزدی روبروی مدرسه نرجس خاتون آمادگی خدمات تعویض کارت ملی ... مطلب کامل

  جلسه خداحافظی و تشکر از خدمات ۳۰ ساله حاج شیرزاد باقری

  حاج شیرزاد باقری مسؤل حراست شهرداری بنارویه پس از ۳۰ سال خدمت بازنشسته شد. به پاس خدمات ۳۰ ساله این بزرگوار جلسه ای جهت تشکر و خداحافظی در دفتر شهردار مهندس صداقت با حضور سایر همکاران برگزار گردید. در این جلسه مهندس صداقت از طرف همه نیروهای شهرداری از آقای باقری تشکر نموده و هدایایی به رسم یادبود به ایشان تقدیم نمودند و آرزوی موفقیت و سلامتی در تمامی مراحل زندگی برایشان ... مطلب کامل

  کلیپ / نمایش طنز «مشاعره» گروه نمایش منتظران ظهور بنارویه

  با اجرای بهمن سهرابی و هیبت الله کریمی نژاد لینک دانلود (18 MB) نیمه شعبان 1396   مطلب کامل

  تغییرات جوی، کاهش دما و بارش در روزهای آینده

  ? خوشحالی و امیدواری برای کشاورزان بنارویه ? طبق تحلیل آخرین مدل های معتبر هواشناسی، از اواخر روز پنجشنبه همین هفته در منطقه بنارویه آرام آرام شاهد بارش باران خواهیم بود. ?گفتنی است اوج بارش ها منطقه بنارویه در روز جمعه ۲۴ آذر با حداقل پیش بینی ۳۰ میلمیمتر باران می باشد. ? این سامانه بارشی روز شنبه به صورت رگبار، رعد و برق و وزش باد ادامه داشته و احتمال ادامه این ... مطلب کامل

  فیلم/ مسئولین به خیابان های شرفویه رسیدگی کنید

  درخواست مردم شرفویه از مسئولین جهت رسیدگی به وضعیت بد و نامعلوم خیابان های این روستا لینک دانلود (3 MB) ارسالی مصطفی محمدی مطلب کامل

  نکاتی مهم که هنگام خرید تخم مرغ باید به آنها توجه کرد

  ✴️ مشخصات و لیبلی که بر روی کارتن های تخم مرغ زده می شود شامل: ⁣ ? نام و نوع محصول ? پروانه بهره برداری بهداشتی از اداره کل دامپزشکی استان ⁣? تاریخ تولید (به روز) ⁣? تاریخ انقضاء: یک ماه پس از تولید ⁣? شرایط نگهداری: 4-0 درجه سانتی گراد (داخل یخچال) ⁣? درجه بندی تخم مرغ ⁣? آدرس دقیق دفتر و مرکز تولید ⁣? تلفن دفتر شرکت تولید کننده ✅ تذکرات و توصیه های بهداشتی: (در طرف دیگر ... مطلب کامل

 • کاری ازکانون امام علی النقی علیه السلام بنارویه